IBM z13 پیچیده‌ترین کامپیوترجهان

+1
+40
1393/10/24 0 95 ش.روستایی

شرکت IBM اگر چه از دامنه فعالیت‌های خود در حوزه سخت افزار کاسته، اما هنوز به طور گسترده در زمینه ساخت کامپیوترهای mainframe قدرتمند فعال است.
IBM
مدعی است این رایانه که z13 نام دارد و به اندازه یک یخچال خیلی بزرگ است، پیچیده ترین رایانه‌ای است که تا به حال ساخته شده است.و برای ساخت این رایانه ظرف مدت 5 سال بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده و با توجه به نیازها و درخواست‌های 60مشتری خود امکانات متنوعی را به آن افزوده است. تولید رایانه‌ای Mainframe از دهه 50 میلادی در تحصص شرکت IBM بوده و در آن زمان این شرکت از هزاران ترانزیستور برای افزایش کارآیی آنها و توان محاسباتیشان بهره می‌برد، اما در تولیدات جدید این شرکت از فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برد.
از جمله مشتریان رایانه‌های Mainframe می‌توان به بانک‌ها، بورس‌های اوراق بهادار، سیستم‌های رزرو پروازهای هواپیمایی، خرده فروشان و دیگر شرکت‌هایی اشاره کرد که قصد دارند از تداخل سرویس‌ها و خدمات خود اجتناب کنند.
این رایانه تضمین خواهد کرد که تعاملات و نقل و انتقالات مالی و ... به طور دقیق و کامل انجام شده و به عنوان مثال انتقال پول از یک حساب بانکی بابت دریافت خدماتی خاص به درستی صورت گرفته و سرویس مورد نظر هم دریافت شده است.
این رایانه قادر به انجام 2.5 میلیارد تراکنش در روز است که نسبت به نمونه‌های مشابه تا 30 درصد افزایش نشان می‌دهد و قابلیت‌های متنوع دیگری هم به آن افزوده شده است.
با عرضه کامپیوترهای شخصی قدرتمند از میزان محبوبیت کامپیوترهایmainframe تا حد قابل توجهی کاسته شده، اما مشتریان خاص این نوع محصولات هنوز آی بی ام را به تداوم تولید آنها علاقمند کرده است.
بنا بر اعلام آی بی ام این شرکت امیدوار است در سال 2015 از محل تولید رایانه های System Z mainframe تا 2.3 میلیارد دلار درآمد به جیب بزند که نسبت به سال قبل ده درصد افزایش نشان می‌دهد.

منبع: 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.