کاهش حجم و اندازه تصاویر در ویندوز

+1
+47
1394/09/30 0 40 ش.روستایی

در صورتی که با اینترنت کار می‌کنید حتما پیش آمده تصویری را برای یکی یا جایی می‌خواهید ارسال کنید و خطای بالا بودن حجم یا اندازه آن را می‌دهد و از شما می‌خواهد آن را Resize کنید. برای این کار نرم‌افزارهای رایگان و پولی فراوانی وجود دارد که ما فرض می‌کنیم در مکانی به این مشکل برخورده اید که نمی‌توانید نرم‌افزار جانبی را نصب کنید. در این ترفند شما از نرم‌افزار ویندوز Paint کمک بگیرید، به این صورت که تصویر را در نرم‌افزار باز کرده و در زیر نرم افزار به حجم اولیه تصویر می‌توانید دقت نمایید:

کاهش حجم تصویر

می‌بینیم که برای مثال در تصویر بالا 2 مگابایت حجم تصویر و اندازه آن در 2592 در 1944 پیکسل می‌باشد که تصویر بزرگی هست و در صورتی که بزرگنمایی (سمت راست) را روی 100% بگذارید می‌بینید بسیاری از تصاویر کیفیت بالایی هم ندارند که برای رفع مشکل از بالا ابتدا روی دکمه Resize کلیک کنید:

کاهش حجم تصویر

و طبق مراحل بالا بعد از زدن دکمه Resize موارد مورد نیاز جدید را زده و در انتها OK را بزنید. دقت نمایید هرچه می‌توانید تصویر را کوچک کرده تا در بزرگ‌نمایی 100% ببینید کیفیت تصویر هم بالا می‌رود و با ذخیره کردن تصویر در همان نوار وضعیت زیرین حجم تصویر و اندازه آن را هم می‌توانید مشاهده کنید و تغییرات را هم متوجه می‌شوید. برای مثال پس از تغییر اندازه در تصویر مثال اولی وضعیت زیر را مشاهده کردیم:

کاهش حجم تصویر

این نکته را هم به یاد داشته باشید، تصاویری که با گوشی‌های جدید گرفته می‌شود و حجم فضایی دارند را با همین نرم‌افزار paint باز کنید و تنها روی ذخیره کلیک نمایید. خواهید دید حجم 4 مگابایتی به زیر 1 مگابایت تبدیل می‌شود! چون نرم‌افزار Paint بدون کاهش کیفیت تصویر تنها عمل JPG Compression را انجام می‌دهد که حجم اضافی موجود در تصویر را کاهش می‌دهد. ولی تصاویری از دوربین‌های دیجیتالی ذخیره می‌شود و حجم بالایی دارند عمل فوق را موقع ذخیره خود انجام می‌دهند و با ترفندی که در مطلب گفتیم شاید حجم زیادی از فایل تصویری کم نشود.

 

 

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.