چگونه اینترنتی امن داشته باشیم

+1
+46
1393/10/22 0 111 ش.روستایی

شبکه اینترنت اول عامل گسترش بد افزار ها ، ویروس ها می باشد که حریم خصوصی اشخاص را تهدید می کند و افراد برای حفظ اطلاعات شخصی خود از هر گونه آسیب و سوء استفاده ، باید جوانب احتیاط را در این فضای نا امن رعایت کنند.

پس لازم است برای لذت بردن از محیط  اینترنت یک سری نکات امنیتی را رعایت کنیم که ما در زیر به آنها می پردازیم.


۱- به‌روزرسانی‌

نرم افزار های پر کاربر خود را بروز نگاه داری ،آنتی ویروس از مهم ترین برنامه هایی است که باید به روز باشد ، سیستم عامل ، مرورگر های اینترنت ، برنامه های مدیریت ایمیل ،  مسنجر ها ،فلش پلیر ها ، برنامه های جاوا ، نرم افزار های pdf و نرم افزار های پر کاربر دیگر  هر کدام به طریقی ممکن است باعث آلودگی سیستم و آسیب رسانی به اطلاعات شما شود پس با بروز نگاه داشتن آنها هر چند زمان گیر و هزینه بر باشد ، از اطلاعات خود محافظت کنید.


۲- همیشه مراقب باشید

در استفاده از سیستم غیر شخصی مراقب باشید و  از به روز بودن آنتی ویروس روز آن و اسکن شدن بخش های حساس سیستم  مطمئن شوید و اگر فاقد آنتی ویروس است از نقل و انتقال فایل و یا خرید آنلاین و ورود اطلاعات حساس در سایت ها و یا شبکه های اجتماعی خود داری کنید. و اگر کامپیوتر شخصی‌ است، می‌بایست یک آنتی‌ویروس قابل اعتماد و همیشه بروز روی آن نصب داشته باشید و نگذارید از آخرین اسکن سیستم مدت زیاد بگذرد.ودر هنگام اتصال usb به کامپیوتر حتما آن را با آنتی ویروس اسکن کنید.

۳- تلفن های هوشمند هم مانند کامپیوتر است

بر روی تلفن های هوشمند هم مانند کامپیوتر ها  می توان نرم افزار نصب کرد که ممکن است آلوده باشند و یا آلوده شوند . پس در نصب نرم افزار های موبایل مراقب باشید و از منابع معتبر و مطمئن آن ها را دریافت کنید و همچنین برای حفظ امنیت روی تلفن همراه نصب آنتی ویروس و بروز نگاه داشتن آن از نکات مهم امنیتی می باشد .

۴- روی هر لینکی کلیک نکنید

در استفاده از لینک های مراقب باشید آنها می توانند شما را به سمت سایت های جعلی  و دانلود بدافزارهایی گوناگونی مانند keylogger و یا ransomware هدایت کنند  پس روی هر لینکی بویژه لینک های نامربوط و ناخواسته ایمیل شده ، کلیک ننمایید.در دانلود نرم افزار ها دقت کنید و از هر سایتی اقدام به دانلود نکنید .
مثلا میتوان ایمیلی را در نظر گرفت که به ظاهراً از  بانکی که در آن حساب دارید ارسال شده است و در آن از شما خواسته می شود تا «برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید»، همیشه مراقب باش این گونه لینک ها باشید  و بجای کلیک روی آن لینک از طریق وبسایت به دنبال آن خبر، بخش یا مطلب بگردید. در مورد ایمیل‌هایی که مربوط به خرید یا پرداخت آنلاین میباشد نیز بهمین ترتیب عمل نمایید.
مثال بعدی لینک‌های جذاب ، وسوسه‌انگیز و بنرهای اخطاردهنده میباشد. از تصاویر و بنرهایی که شامل متن هایی نظیر «رایانه شما در خطر است»، «مدیاپلیر یا فلش‌پلیر خود را بروزسانی کنید»، «شما برنده جایزه شده‌اید»، « افزایش سرعت سیستم » و موارد از این قبیل که به خاطر سودجویی و یا کلاهبرداری نمایش داده شده‌اند اجتناب کنید .

۵-برنامه مدیریت رمز عبور

در انتخاب رمز ورودی به سایت های مختلف دقت کنید و از رمز های ساده مانند ۱۲۳۴۵۶  به هیچ عنوان استفاده نکنید و برای سایت های مختلف رمز های مختلفی و پیچیده داشته باشید وبرای مدیریت آسان این موضوع داشتن یک برنامه مدیریت رمز عبور می تواند به شما کمک بزرگی خواهد کرد مثلا نرم افزار KeePass که یک برنامه مدیریت رمز عبور متن باز است استفاده کنید.


۶- خرابکاری‌ها یا سؤاستفاده‌ها،  در محیط اینترنت را گزارش دهیم

تهدیدات آنلاین فقط کلاهبرداری و ویروس ها نیستند. بلکه در فضای اینترنت تهدیدات دیگری نیز وجود دارد مثلا cyberbullying (به فارسی: ارعاب رایانه‌ای؛ استفاده از ایمیل، چت‌روم، تلفن همراه یا انواع دیگر ابزارهای فناوری اطلاعات برای ایجاد ترس)، اوباش اینترنتی یا ترول‌ها (Troll؛ افرادی که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین‌آمیز هستند). که برای نوجوانان از نظر اخلاقی و رفتاری می تواند مضر باشند، ولی باید عادت کنیم و یاد بگیریم که با مشاهده چنین محتواهایی، چنین کاربرانی فعالیت آنها را سریعاً از طریق سیستم مربوطه در آن شبکه اجتماعی، فورم یا سایت گزارش بدهیم تا مسئولان آن سایت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری نمایند. تقریباً هر شبکه اجتماعی یا مسنجر ابزارها یا دکمه‌هایی با عنوان "مسدودنمودن کاربر یا block user"، "گزارش بعنوان اسپم یا report as spam" و یا "گزارش سؤاستفاده‌ کاربر report abuse" دارند که خوب است در استفاده از آنها درنگ نکرده و به استفاده بموقع از آنها در مورد افرادی که با مطالب غیرمرتبط، غیراخلاقی و آزاردهنده سلامت فضای اینترنت یا تالارهای گفتگو را به خطر میاندازند، عادت کنیم.۷- تهدید های امنیتی را به اطرافیان خود آموزش بدهیم

تمام نکاتی که در بالا بیان شد ساده و قابل استفاده می‌باشند اما ممکن است افرادی باشند که از اهمیت آنها و یا نحوه استفاده این موارد آگاهی کافی نداشته باشند بویژه افرادی که از تخصص لازم در زمینه کار با رایانه برخوردار نیستند پس تلاش کنیم اطرافیان خود را نیز در این زمینه یاری نمایید. ضمن آموزش این نکات به سایر افراد و آشنا ساختن آنان با این تهدیدات لازم است این نکته را یادآور شویم که نباید هر آنچه روی اینترنت می‌بینند اعم از خبر و پیشنهادها و ادعاهای ذکر شده روی اینترنت درست و قابل اعتماد نمی‌باشند. کافیست با یک جست‌وجوی مختصر برای خبر یا مطلب مرتبط و مطالعه آنها متوجه شویم که آیا این خبر صحت دارد یا نه. با این حال، با رعایت این نکات و یادآوری آنها برای اطرافیان خود با امنیت کامل به محیطی سالم از اینترنت پا بگذاریم و تنها به آنچه که باید اعتماد نماییم.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.