چگونه از صحت لینک ها مطمئن شوید؟

+1
+43
1394/07/12 0 31 ش.روستایی

بارها با این اخطار مواجه شده‌اید که در زمان بازکردن لینک‌های مختلف مراقب جعلی و مخرب نبودن آنها باشید. توجه به این مساله به‌خصوص در زمان انجام کارهای حساس مانند عملیات‌های بانکی توصیه می‌شود.

اما چگونه می‌توان تفاوت میان لینک‌های جعلی و مخرب و لینک‌های اصلی را متوجه شد؟

نام نمایش داده‌شده برای یک لینک صرفا مقصد تعریف‌شده برای آن را تعیین نمی‌کند و هکرها از این ترفند برای انتقال کاربران به ‌سایت‌های جعلی استفاده می‌کنند. برای مقابله با این مشکل می‌‌توان نشانه ماوس را روی لینک نگه داشت تا در گوشه پایین سمت چپ مرورگر مقصد واقعی لینک نمایش داده شود. با نمایش مقصد باید به‌دقت آن را بخوانید و از صحت لینک مطمئن شوید؛ زيرا ممکن است تفاوت نام مقصد‌ نمایش داده‌شده با مقصد مورد نظر شما تنها در یک یا چند حرف باشد. براي نمونه، در زمان مراجعه به ‌سایت مایکروسافت ممکن است نام مقصد Microsoft-com.com نمایش داده شود و با کمی بی‌دقتی و با تصور Microsoft.com روی آن کلیک کرده و در دام هکرها گرفتار شوید.

علاوه بر روش‌های مذکور راه‌های زیادی برای اطمینان از صحت لینک‌ها و مقصد آنها وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم

یکی از آنها کپی کردن لینک و بررسی سلامت آن با استفاده از سرویس‌های آنلاین مخصوص این کار نظیر virustotal.com یا drlinkcheck.com خواهد بود. براي کپی کردن لینک، روی آن کلیک‌راست کرده و در کروم گزینه Copy Link Address، در فایرفاکسCopy Link Location و در اینترنت اکسپلورر گزینه Copy Shortcut را انتخاب کنید. علاوه بر سایت‌های مذکور از ابزارهای الحاقی مرورگرها نیز می‌توان بهره گرفت که با استفاده از آنها دیگر نیازی به کپی کردن لینک‌ها نخواهید داشت. یکی از مشهورترین ابزارهای الحاقی که می‌توان از آن روی مرورگرهای مختلف استفاده کرد، (WOT (Wen of Trust نام دارد. ابزار WOT در مراجعه به ‌سایت‌های مختلف اطلاعات کاملی از قابل اعتماد بودن یا نبودن ‌سایت و میزان اعتماد کاربران به آن را نمایش خواهد داد. گفتنی است به غیر از ابزارهای الحاقی بيشتر مرورگرها نیز از امکانات داخلی برای مقابله با لینک‌های مضر برخوردارند که البته در کنار آنها استفاده از یکی از روش‌های مذکور توصیه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.