پنج روش برای سریع تر شدن رایانه ها

+1
+47
1394/01/23 0 69 ش.روستایی
در این مطلب می‌توانید پنج روش ساده برای سرعت بخشیدن به رایانه خود را بخوانید که به شرح زیر است:
 

1- یکپارچه سازی هارد دیسک

یکپارچه سازی (Defragmentation)،سرعت خواندن فایل‌ها توسط رایانه شما را به وسیله مرتب کردن ساختار داده‌های روی هارد دیسک، بالا می‌برد.حتی هارد دیسک‌های امروزی نیز در طول زمان، به خاطر نحوه ذخیره سازی فایل‌ها، سرعت خود را از دست می‌دهد.
 
هنگامی که هارد دیسک فایل‌های جدید را می‌نویسد یا فایل‌های قدیمی را پاک می‌کند، آنها قطعه قطعه شده و در بخش‌های مختلف هارددیسک ذخیره می‌شوند، به جای اینکه همه داده‌ها یک جا و در کنار هم ذخیره شود. این موضوع از بهره‌وری در هنگام دسترسی به فایل‌ها می‌کاهد.
 
بنابراین با مرتب کردن قطعه‌های اطلاعات پراکنده روی هارددیسک، شما نه تنها فضای موجود بعنوان حافظه را افزایش می‌دهید، که دسترسی به این اطلاعات را نیز راحت‌تر می‌کنید.انجام آن نیز سخت نیست. برنامه‌های مخصوص این کار وجود دارد، مانند Smart Defrag 3 (برای Windows 8.1) و iDefrag (برای سیستم‌عامل OS X اپل).
 

2- جلوگیری از اجرای خودبه خود برنامه ها

این یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت رایانه شما بخصوص در هنگام روشن شدن است.می‌توانید در زمان اجرا ببینید که چه برنامه‌هایی روی رایانه شما فعال است و آن‌هایی که می‌خواهید را متوقف کنید.
-در OS X از طریق Activity Monitor و در ویندوز از طریق Task Manager، می‌توانید این کار را بکنید.
 
-اگر رایانه مک دارید، در System Preferences گزینه Users and Groups را انتخاب کنید و روی برنامه‌ای که می‌خواهید متوقف کنید، کلیک کنید.
 
-اگر رایانه پی.سی دارید، می‌توانید از ابزار رایگان Autoruns استفاده کنید، که برنامه هایی که خودبخود اجرا می‌شوند را کنترل می‌کند.
 

3- پاک کردن فایل‌های غیرضروری

این روزها خیلی راحت می‌توان یک هارددیسک کوچک تر از 200 گیگابایت را پر کرد. هر چه این هارددیسک پرتر باشد، کار کردن با رایانه سخت‌تر می‌شود.
 
برای تشخیص فایلهای قدیمی از فایلهایی که به آنها نیاز داریدتنها کافی است که یک اپلیکیشن دانلود کنید.
 
برنامه‌های مختلفی در بازار برای پی سی و مک موجود است. برای پی.سی، SpaceSniffer یا WinDirStat می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید کدام فایل‌ها بیشترین حجم از هارددیسک شما را اشغال کرده‌اند.
 
اگر از سیستم‌عامل OS X و رایانه مک استفاده می‌کنید، راه ساده‌تری هم وجود دارد، با امکان جستجوی Finder.
 
این برنامه به شما امکان می‌دهد که هر چیز روی رایانه مک شما وجود دارد، از جمله اپ‌ها و برنامه‌ها، هارددیسک‌ها، فایل‌ها، فولدرها و درایوهای دی وی دی را، به شکلی بصری و کاربردی مشاهده کنید.
 

4- استفاده از برنامه‌های تحت وب

چرا به خود دردسر بدهید و نرم‌افزار Office را نصب و اجرا کنید، در حالی که همه آن کارها را می‌توان با برنامه‌های Google Docs، Adobe Buzzword یا Peepel انجام داد.
 
امروزه برنامه‌های تحت وب، که می‌توانید در مرورگر خود از آنها استفاده کنید، تقریباً از پس هر کاری بر می‌آیند.
 
آنها دو برتری نیز دارند: سرعت اجرای آنها بسیار بیشتر است و هارددیسک شما را پر نمی‌کنند.
 

5- از بین بردن ویروس ها و بدافزارها

برخی معتقدند که بدون نرم‌افزارهای ویروس‌یاب می‌توان سر کرد. به گفته آنها این نرم‌افزارها، بخصوص در پی.سی‌های قدیمی‌تر، حافظه و قدرت زیادی از رایانه را مصرف می‌کند.
باید نرم‌افزار ویروس‌یاب خود را بر اساس مشخصات رایانه‌تان انتخاب کنید.
از جمله این برنامه‌ها که کمترین حافظه و قدرت رایانه شما را مصرف می‌کند، می‌توان به Microsoft Security Essentials، Panda Cloud و Avira اشاره کرد. برای پی.سی این لیست خیلی بلندبالا است.
 
با این که افسانه در امان بودن رایانه‌های مک از دست ویروس‌ها به گوش رسیده، در صورتی که مک شما از حالت عادی کندتر شده است، احتمال وجود ویروس را نادیده نگیرید.
 
با یک ابزار رایگان، مانند ویروس‌یاب Avast یا Sophos می‌توانید خود را بیمه کنید.

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.