نکاتی برای افزایش سرعت مک های قدیمی

+1
+27
1394/03/06 0 27 م.مطلبی

در این آموزش قصد داریم شما دوستان را با نکاتی آشنا کنیم که می تواند در افزایش سرعت کامپیوتر های مک به شما کمک کند.در ادامه با آموزشی دیگر از ساب سان همراه باشید.

حذف موارد ورود کاربر (Login Items)

این کار بیشتر از هرچیزی سرعت بوت شدن (Boot) سیستم را افزایش خواهد داد. همچنین می تواند پردازش های در حال اجرا را کاهش دهد. پس بهتر است آنرا غیرفعال کنید.
به System Preferences بروید و روی 'Accounts' کلیک کنید سپس به 'Login Items' رفته و هر موردی که استفاده ندارد را حذف کنید.

غیر فعال کردن برنامه های استارت آپ مک
 

از کل فضای هارد خود 5 درصد را خالی نگه دارید

سیستم های مک برای حافظه ذخیره سازی (caches)، فایل های موقت و حافظه مجازی (swap) نیاز به بخشی از فضای هارد دارد . پس وقتی که دیسک سخت دستگاه کاملاً و یا تقریباً پر شود سرعت عملکرد دستگاه به شدت کاهش خواهد یافت چون سیستم عامل دائماً باید فایل های cache و حافظه مجازی را جابجا کند تا برای موارد جدید فضا باز شود. البته این موضوع یعنی حفظ فضای خالی در دیسک برای بهبود عملکرد، در مورد تمامی دستگاه های کامپیوتر صدق می کند.
به همین منظور با فشار /+Command و نمایش نوار وضعیت پنجره Finder می توانید فضای خالی دیسکتان را مشاهده نمایید. اگر این فضا کمتر از پنج درصد کل فضای دیسک باشد فایل های اضافی را پاک کنید تا حداقل چند گیگابایت فضای خالی ایجاد شود.

میزان فضای روی هارد در مک
 

پاک کردن فایل ها و فولدرها از روی دسکتاپ

روی دسکتاپ هر فایل و فولدر نمایش داده شده در حال استفاده از حافظه دستگاه می باشد .شما می توانید از پوشه خانگی (home folder) و دایرکتوری های آن برای منظم کردن و ذخیره سازی فایل ها استفاده کنید و یا حداقل تمامی موارد نگه داری شده روی دسکتاپ را به فولدر دیگری منتقل کرده و آنرا در دایرکتوری خانگی تان (home directory) نگه داری کنید. این کار بخصوص در مورد مک های قدیمی بسیار مفید است.

از سریع ترین مرورگر وب برای مک استفاده کنید و تعداد صفحات باز را کنترل کنید

به طور معمول سافاری و گوگل کروم جزء سریعترین مرورگرها برای مک می باشند . هر یک از این دو را که انتخاب کردید سعی کنید تعداد پنجره ها و صفحات باز را کاهش دهید و تمامی بخش های اضافه مرورگر را که استفاده خاصی برایتان ندارند حذف کنید.
 

بستن برنامه های بدون استفاده

با اینکه اکثر افراد با این نکته آشنا هستند اما تقریباً تمامی کاربران برنامه هایی را باز نگه می دارند که ممکن است تا مدت ها از آنها استفاده نکنند. اغلب مک های جدید که پردازشگر های قوی و حافظه RAM بیشتری دارند می توانند به راحتی از پس این برنامه ها بربیایند اما مک های قدیمی تر و کندتر هنگام بازماندن همزمان برنامه هایی مانند photoshop یا firefox دچار مشکل در پردازش می شوند. پس بهتر است عادت کنید پس از استفاده از هر برنامه آنرا ببندید.

نصب مجدد OS X

درست است این کار چندان هم ساده نیست اما با نصب مجدد OS X مک تغییری چشمگیر در عملکرد دستگاه احساس خواهید کرد زیرا این عمل باعث می شود پردازش مجدداً بدون هرگونه نرم افزار نصب شده، موارد ذخیره شده در حافظه (cache)، فایل ها و تنظیمات شخصی انجام شود. اگر دستگاه مک شما قدیمی است مثلاً مدل 2006 یا 2007 و همچنان با همان OS X اولیه اش کار می کند، توصیه می کنیم سیستم عامل را مجدداً نصب کنید.


سه نکته بعد را می توان در پنل 'View Options' انجام داد، بنابراین می توانید این سه نکته را همزمان انجام دهید. حتماً روی گزینه 'Use as Defaults' کلیک کنید تا تغییراتی که اعمال می کنید به صورت کلی پذیرفته شوند و نه تنها در مورد یک پوشه خاص.
 

 غیرفعال سازی تامبنیلز (Thumbnails) در فایندر (Finder)

هر Thumbnail مربوط به یک تصویر یا مدرک برای ارائه و نمایش داده شدن از منابع پردازشی دستگاه استفاده می کند بنابراین با از کار انداختن آنها و قرار دادن نمادهای پیش فرض (Default Icons) می توان سرعت و عملکرد Finder را بهبود بخشید:
 یک پنجره Finder باز کنید، روی فهرست 'View' کلیک کنید، گزینه 'View Options' را انتخاب کنید و سپس علامت کنار 'Show Icon Preview' را پاک (uncheck) کنید.

غیرفعال سازی Item Info در Finder

این ویژگی مواردی مانند ابعاد تصاویر را نشان می دهد و بااینکه می تواند مفید باشد از آن دسته ویژگی هایی است که منابع پردازشی را مصرف کرده و باعث کاهش سرعت دستگاه شما می شود. پس اگر در حال حاضر فعال است توصیه می کنیم آنرا غیرفعال سازید:

در View Options علامت کنار 'Show Item Info' را پاک (uncheck) کنید.

غیرفعال سازی محاسبات حجم

بااینکه مشاهده حجم فایل و فولدر در فهرست دایرکتوری ویژگی نسبتاً خوبی است اما سیستم را مجبور می کند به طور مرتب حجم هر فایل را بررسی کرده و سپس آنها را با هم جمع بزند. بنابراین در مورد فولدرهای سنگین این محاسبه زمان زیادی خواهد برد و طبیعی است که پردازش Finder گاهی 15 تا 20 درصد از پردازشگر مرکزی (CPU) را اشغال کند. پس بهتر است این ویژگی را غیرفعال کنید:

مجدداً در در View Options فقط در مورد دایرکتوری های نمایش داده شده در 'List' علامت کنار 'Calculate All Sizes' را پاک (uncheck) کنید تا به این وسیله سرعت دستگاهتان افزایش یابد.
mac calculate all sizes
 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.