مراقب جاسوسی ازطریق تلفن همراه هوشمند خود باشید

+1
+49
1393/10/23 0 252 ش.روستایی

شاید برای شماهم این تصور وجود داشته باشد که جاسوسی و سرقت اطلاعات از تلفن های همراه یا شنود مکالمات تلفنی تنها در فیلم های هالیوودی است،اما اینگونه نیست. کاربران تلفن همراه همیشه نسبت به حفظ حریم خصوصی خود به دلیل داشتن اطلاعات خصوصی و محرمانه حساس بودند ، اما برنامه های جاسوسی وجود دارد که از راه دور میتوا نند میکروفون کاربران را تحت کنترل خود درآورند. که یکی از بدنام‌ترین نرم افزارهای جاسوسی "StealthGenie " می‌باشد که مانند یک تروجان عمل می‌کند و با سیستم‌های عامل iOS ، اندروید و Blackberry سازگار است. این نرم افزار جاسوسی طوری کارمی کند که کاربران متوجه اقدامات جاسوسی آن نمی شوند و می تواند به بخش های مختلف دستگاه هوشمند کاربر دسترسی داشته از جمله مکالمات و پیام های متنی، عکس ها، فایل های ویدئویی و حتی میکروفون دستگاه کاربر را برای ردیابی و یا هرگونه اقدامات غیر قانونی دیگر در طول روز نکته قابل توجه این است که این برنامه همواره بیش از صدهزار مشتری فعال دارد که به طور روزانه از آن استفاده می کنند.

یک شرکت خصوصی سالها با تکنیک های مهندسی اجتماعی این برنامه را در جهت جاسوسی از شهروندان مورد استفاده قرار می‌دادکه در ماه اکتبر سال گذشته مدیر اجرایی این شرکت درامریکا به دلیل فروش و ترویج این برنامه جاسوسی، دستگیر شد. و سازنده پاکستانی این جاسوس افزار نیز در لس آنجلس بازداشت شد. او قادر بوده تا اطلاعات محرمانه قربانی ها را به کمک این برنامه سرقت کند و از طریق هر رایانه متصل به شبکه به آنها دسترسی پیدا کند.به عنوان نمونه می توان به این مورد اشاره کرد که ادوارد اسنودن، که قبلاً یکی از پیمانکاران فنی سازمان امنیت ملی آمریکا بوده، به افشاگری برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا پرداخت. با آشکار سازی اقدامات این تحلیلگر ، مشخص شد که NSA از سیستم‌های مختلفی برای جاسوسی بر گوشی های هوشمند (حتی از بازی محبوب پرندگان خشمگین که تا به حال ۱.۷ میلیارد بار دانلود داشته) استفاده کرده و این درحالی بود که کاربران هرگز این فکر را نمی‌کردند که کشتن چند خوک چنین عواقب سنگینی را در پی داشته باشد.

کارشناسان امنیتی نیز اعلام کردند که تکنولوژی ژیروسکوپ گوشی های هوشمند سبب نفوذ غیرمجاز هکرها به تلفن های هوشمند می شود، و از این طریق هکرها می توانند میکروفون کاربر را فغال کرده و به اهداف جاسوسی خود بپردازند. برنامه ای کاربردی به نام ” Gyrophon” که توسط محققان دانشگاه استنفورد طراحی شده ژیروسکوپ گوشی را به وسیله ای برای دریافت سیگنال های صوتی بین ۸۰ تا۲۵۰ هرتز تبدیل می کند که این اختراع نشان می دهد که جاسوسی به سادگی می تواند انجام گیرد با استفاده از این برنامه آنها نشان دادند که شناسایی هر دو فردی که در حال مکالمه هستند به سادگی امکان پذیر است و حتی مطلبی که درمورد آن صحبت می کنند، با اندازه گیری سیگنال های صوتی در مجاورت تلفن ها کاملاً قابل شنود می باشد. البته در ماه های گذشته محققان آن را روی دستگاه های اندرویدی اثبات کرده بودند و امروزه حتی بر روی دستگاه های آیفون هم امکان پذیر است.

همچنین محققان دانشگاه تورنتو برنامه های جاسوسی یک تیم هکر ایتالیایی را مورد بررسی قرار دادند؛ آنها روی مدیریت ذخیره سازی تمام اطلاعات کاربر، دسترسی به صفحه نمایش، ضبط مکالمات صوتی، استفاده از ردیاب GPS و یا فعال کردن میکروفون در هنگام اتصال کاربر به یک شبکه WiFi عمومی کار کردند. آنها به کمک ۳۵۰ سرور در ۴۰ کشور مختلف جهان و با استفاده از این ابزار ابداعی خود، توانستند اطلاعات مورد نیاز خود را بطور کامل ذخیره سازی کنند.

آیا کشورهای مختلف هم از این ابزارها برای نظارت بر رفتار شهروندان استفاده میکنند؟

شرکت پاندا سکیوریتی، تولید کننده محصولات امنیت خانگی و تحت شبکه، به تمامی کاربران اینترنت هشدار می دهد که تلفن همراه و سیستم های رایانه ای بدون یک ضد ویروس مطمئن و قدرتمند، هر لحظه و در هر کجای جهان، آسیب پذیر خواهند بود؛ بنا براین با نصب یک محصول امنیتی مناسب روی تلفن های هوشمند و تبلت ها ، می توان تا میزان قابل توجهی از نفوذ برنامه های جاسوسی به دستگاه های هوشمند جلوگیری کرد. به این نکته توجه کنید که تلفن های هوشمند می تواند یک ابزار بالقوه برای جاسوسی و ضبط مکالمات شما باشند.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.