متغییر های و انواع داده ها در جاوا

+1
+64
1394/01/22 0 1032 م.مطلبی

در این آموزش ابتدا با تعریف متغییر ها آشنا می شوید و سپس انواع داده ها در جاوا را فرا خواهید گرفت و در ادامه نحوه ی تعریف متغییر در جاوا را یاد می گیرید و در این بین با  قوانین نامگذاری آشنا می شوید.

با ساب سان همراه شوید با آموزشی دیگر از جاوا.

آشنایی با متغییر ها در جاوا

هر متغییر بخشی از حافظه است که برای ذخیره داده های برنامه مورد استفاده قرار می گیرد . در هنگام تعریف متغیرها توجه به دو نکته اساسی ضروری است. اول تعیین نوع داده ای متغییر و سپس نامگذاری متغییر.توجه شود که منظور از نوع داده ای جنس دادهای می باشد که قرار است از این پس در متغییر مورد نظر ذخیره شود. در ادامه همین درس شما دوستان را با انواع داده ای جاوا آشنا می کنیم . در جاوا قبل از استفاده از متغییر باید حتما آن را تعریف کنیم. توجه شود که قوانین نام گذاری متغییرها در جاوا بسیار ساده است. تنها باید دقت داشته باشید که نام متغییر با کاراکتر های رقمی آغاز نشود. همچنین به دلیل اینکه جاوا یک زبان حساس به متن است در زمان استفاده از متغییرهای تعریف شده باید به بزرگی و کوچکی حروف دقت داشته باشیم.

 

انواع داده های در جاوا

جاوا دارای 8 نوع داده ای اولیه برای برآورده ساختن نیاز های برنامه نویسان می باشد.حال این انواع داده ای مورد بررسی قرار می دهیم. انواع داد ه ای byte و short و int و long که از آنها برای اعداد صحیح استفاده می کنیم.تفاوت این انواع داده در مقدار فضایی است که اشغال می کنند و به طبع هر چه فضای بیشتری اشغال نمایند داده های بزرگتری را نیز می توانند در خود ذخیره کنند. انواع داده ای byte یک بایت و short دو بایت از فضای حافظه را اشغال می نمایند. و همچنین انواع داده ای int چهار بایت و long هشت بایت از حافظه را اشغال می نمایند. توجه شود که در جاوا برخلاف برخی از زبان های برنامه نویسی نوع داده ای برای ذخیره اعداد بدون علامت وجود ندارد و اين اعداد باید داراي علامات مثبت و یا منفی باشند.

انواع داده ای بعد برای ذخیره اعداد اعشاری کاربرد دارند. نوع داده ای float چهار بایت و نوع داده ای double هشت بایت از حافظه را اشغال می نمایند.

نوع داده ای بعد char می باشد .که برای ذخیره کارکتر ها در سیستم استفاده می شود.این نوع داده ای دو بایت از حافظه را اشغال می نماید . در جاوا به دلیل اینکه تایپ داده ای char از یونیکد پشتیبانی می نماید نسبت به دیگرزبانهای برنامه نویسی مقدار فضای بیشتری را از حافظه اشغال می نماید. به دلیل اینکه ممکن است کاربران جاوا از دیگر زبان های برنامه نویسی برای نوشتن اپلت های خود استفاده نمایند طبیعی است که در این زبان باید از یونیکد پشتیبانی شود.

نوع داده ای بعد که معرفی می نماییم boolean می باشد. ازاین نوع داده ای برای ذخیره مقادیر منطقی یعنی true و false استفاده می شود. در جاوا علاوه بر این هشت نوع داده ای اولیه شی string برای ذخیره رشته ای از کاراکتر ها استفاده می  کنیم.توجه شود که مقادیر رشته ای را باید درون یک جفت دابل کوتیشن " "  قرار دهیم و مقادیر کاراکتری را درون یک جفت کوتیشن ' ' قرار می دهیم. البته باید متذکر شویم که در جاوا می توانید انواع داده ای مورد نظرخود را نیز به صورت سفارشی ایجاد کنیم که در واقع با بهرگیری ازمغهوم کلاس ها امکان پذیر می شود . در آموزش های بعد شما کاربران محترم را با این مفهوم بیشتر آشنا می کنیم.

 

طریقه تعریف متغییر در جاوا

حال که با قوانین نامگذاری و نیز انواع داده ای در جاوا آشنا شده اید می خواهیم نحوه تعریف متغیرها را در این زبان قدرتمند به شما کاربر محترم آموزش دهیم. برای تعریف متغیر باید نوع داده ای و سپس نام متغییر ها را ذکر کنیم . به همین راحتی می توانیم در جاوا متغیر های مورد نیاز خود را تعریف کنیم. در زیر نحوه تعریف متغییر های a و b  را از نوع int  مشاهده می نمایید.

Int a,b;

در این دستور همان گونه که مشاهده می شود در یک خط هر دو متغییر a و b را تعریف کرد ه ایم و متغیر ها را با کاما از یکدیگر جدا کرده ایم.

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.