طریقه انجام عملیات تبدیل نوع داده یا Type Cast در جاوا

+1
+18
1394/02/08 0 520 م.مطلبی

در این بخش از آموزش جاوا می خواهیم عملیات مهم تبدیل داده و یا همان type cast در جاوا را به شما دوستان آموزش دهیم .
در ادامه با ساب سان همراه باشید با آموزشی دیگر از جاوا.

جاوا در انتخاب اطلاعاتی که با آنها کار می کنیم بسیار سخت گیر است. در زمان ارسال آرگومان به متد ها و یا استفاده از متغیرها در عبارت باید بسیار دقت کنیم.به عنوان مثال در صورتی که متدی برای آرگومان به نوع داده int نیاز داشته باشد و ما سعی  کنیم که نوع داده float را به آن ارسال کنیم در این صورت کامپایلر جاوا حتما پیغام خطا می دهد . همچنین در صورتی که بخواهیم متغیری از یک نوع را به متغیری از نوع دیگر انتساب دهیم آنگاه مجددا با پیغام خطا روبرو می شویم.در این صورت حتما باید هر دو متغیر از یک نوع داده ای باشد. برخی موارد در کلاس جاوای خود مقداری داریم که با تایپ داده ای مورد نظر ما مطابقت ندارد. به عنوان مثال به تایپ داده ای long نیاز داریم در صورتی در این جا تایپ داده ای float است . در این موارد است که باید از عملیات تبدیل نوع داده ای یا casting استفاده کنیم.اگر چه عملیات casting به خودی خود ساده است اما از آنجا که جاوا هم از تایپ داده ای اولیه مانند int و float و تایپ های مشابه پشتیبانی می نماید و هم از انواع اشیا پشتیبانی می کند کار کمی سخت به نظر می رسد . در این بخش سه نوع کلی از تبدیل نوع داده ای را به شما عزیزان معرفی می کنیم و به دلیل پر کاربرد بودن روش اول تنها آن را به تفصیل توضیح می دهیم و دو بخش بعدی در درس های آینده در میان تمرین ها آموزش داده خواهد شد.
این تبدیلات عبارتند از تبدیل نوع داده اولیه و نیز تبدیل نوع از نمونه یک کلاس به نمونه کلاس دیگر و بالاخر تبدیل نوع اولیه به اشیا و سپس استخراج مقادیراولیه از آن اشیا. حال تبدیل نوع اولیه به یکدیگر را آموزش می دهیم .

تبدیل نوع داده اولیه

تبدیل بین انواع اولیه به ما کمک می کند تا مقدار یک نوع اولیه را به نوع دیگر تبدیل کنیم. در بیشتر انواع داده ای عددی از این نوع تبدیل استفاده می شود .برای انجام تبدیل انواع اولیه به صورتی که در زیر مشاهده می نمایید استفاده می کنیم.

(date type)value

در این عبارت منظور از date type نوع داده مقصد می باشد. همچنین value نشان دهنده مقداری است که می خواهیم به آن نوع داده ای تبدیل شود . در زیر دستوری را مشاهده می نمایید که عملیات casting  را از تابپ داده ای float به int انجام می دهد.

Int i = (int)num1/num2;

در  این دستور تایپ داده ای مقصد int می باشد و مقداری که باید دچار تبدیل گردد مقدار اعشاری num1 / num2 می باشد. توجه شود که تقدم عملیات تبدیل از عملیات محاسباتی بیشتر است و لذا در این دستور عبارت محاسباتی را درون پرانتز قرار داده ایم . 

در جاوا تبدیل در انواع اولیه به دو صورت انجام می شود :

  • Widening Casting: تبدیل وسعت دهنده
  • widening type conversion
  • Narrowing Casting: تبدیل کوچک کننده
  • narrowing type conversion
  • این دو تبدیل بصورت خودکار انجام می شود.
  •  

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.