شرکت نیکون و بررسی لنز 10 تا 30 میلیمتری

+1
+36
1393/10/29 0 45 ش.روستایی


لنز 10 تا 30 میلیمتری جدید نیکون که برای سری اول این شرکت ساخته شده، جدیدترین لنزکیت این مدل‌ها محسوب می‌شود و با ارائه فاصله کانونی 27 تا 81 میلیمتری ساختاری بسیار فشرده و جمع‌و‌جور دارد.
این لنز فاقد درپوش است و همانند یک دوربین کامپکت به محض خاموش شدن دوربین توسط پرده‌های محافظ پوشانده می‌شود. طول لنز هنگام خاموش بودن برابر 28 در 58 میلیمتر است و وزن 85 گرمی، آن را به همراهی بی‌دردسر برای دوربینی همانند V3 تبدیل می‌کند.

همچنین این لنز به‌عنوان یک لنزکیت ساختاری پیشرفته دارد که شامل 9 عدسی در هفت گروه است و یک عدسی ED و چهار عدسی غیرکروی، ایرادهای اپتیکی ناخواسته آن را برطرف می کنند. دیافراگم هفت پره دستگاه را می‌توان تا f/1.6 بست و گرد بودن پره‌های آن بوکه مطلوبی به پس‌زمینه می‌دهد. تنها کنترل موجود روی بدنه لنز 10-30 میلیمتری جدید نیکون یک کلید چرخشی برای زوم است که چرخاندن آن به هر طرف زوم را در آن جهت حرکت می‌دهد.

عملکرد چندسرعته این لنز برای فیلم‌برداری بسیار مناسب است، اما امکان کنترل وضوح‌یابی به‌صورت دستی از طریق لنز وجود ندارد و برای این کار باید با منوهای وضوح‌یابی دوربین درگیر شد. وجود درپوش داخلی خودکار به‌معنای ممكن نبودن اتصال فیلترهای جانبی است و در نتیجه عکاس نمی‌تواند از این دستگاه همراه فیلترهایی همانند پلاریزر یا ND استفاده کند.


لنز 10 تا 30 میلیمتری نیکون حتی با گشوده‌ترین حالت دیافراگم از وضوح بسیار بالایی برخوردار است و تنها اندکی محو‌شدگی در گوشه‌های تصویر دیده می‌شود که بستن دیافراگم تا f/8.0 آن را به‌طور کامل از میان بر می‌دارد. اثر انحراف نور از گشودگی f/11 به چشم می‌خورد، اما تا حد نهایی گشودگی دیافراگم یعنی f/16 نمی‌توان آن را جدی به‌حساب آورد. در‌حالی‌که بسیاری از دوربین‌های بدون آینه و منشور با کمک اصلاحات نرم‌افزاری مشکل دیستورشن تصویر را برطرف می‌کنند، مقداری دیستورشن در تصویر خروجی از این لنز به همراه دوربین V3 دیده می‌شود که در حالت واید به یک درصد تحدب و در حالت تله به 8/0 درصد تقعر می‌رسد. عملکرد وضوح‌یابی این لنز کوچک بسیار سریع است و در هنگام کاربرد روزانه امکان ندارد کاربر را منتظر خود نگه دارد. لنز مذکور برای ماکرو ساخته نشده و با ارايه بزرگنمایی 21/0 برابر و کمترین فاصله قابل دسترسی 20 سانتیمتر تصویر چندان بزرگی از سوژه‌های نزدیک ارائه نمی‌کند.

+1
+36


*شما دوستان گرامی در صورتی که سوال و یا نظری در مورد این آموزش دارید ، میتوانید در بخش دیدگاه ها، آن را بیان کنید .
* همچنین شما می توانید به سوالات کاربران دیگر پاسخ دهید واطلاعات و تجربیات خود را درباره این موضوع با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.