ساختار یک برنامه کاربردی در جاوا

+1
+45
1394/01/19 0 490 م.مطلبی

در این آموزش با ساختار یک برنامه کاربری در جاوا و همچنین با دو دستور print و println آشنا خواهید شد.

آشنایی با ساختار برنامه در جاوا

بدنه اصلی هر برنامه در جاوا با تعریف یک کلاس آغاز می شود برای مشاهده این موضوع پروژه ای که در درس قبل ساختیم را باز کنید.

package subsun_package;
public class subsun_class {
      public static void main(String[] args) {
          // TODO Auto-generated method stub
          System.out.println("Hello World !");
      }
}

همان طور که مشاهده می شود کار را با تعریف کلاس  subsun_class آغاز کردیم . با مفهوم public در دروس بعد آشنا خواهید شد. سپس متد main آغاز می شود .توجه داشته باشید که سرآغاز هر برنامه کاربری در جاوا از متد main می باشد. و در ادامه همان گونه که مشاهده می کنید دستوری درون متد main تایپ کردیم. که دستورprintln می باشد که باعث نمایش متن Hello World ! درون صفحه نمایش کاربر می شود.همانطور که مشاهده می کنید این تابع متعلق به شئ System.out می باشد.

نکته ای که در زمان برنامه نویسی با جاوا باید مد نظرداشته باشید این است که زبان جاوا زبان حساس به متن می باشد و باید درتایپ حروف بزرگ و کوچک نهایت دقت را به عمل آورید. همچنین دریک برنامه جاوا هر کلاس درون یک جفت آکولاد باز و بسته { } قرار می گیرد و دستورات بخش main نیز درون { } قرار می گیرند.

آشنایی با توابع print و println در جاوا

در تمرین قبل از تابع println برای چاپ نتایج در خروجی استفاده کردیم. در صورتی که از این تابع استفاده کنیم.آنگاه پس از اجرای این تابع اشارگر به سطر بعد منتقل می شود. اما در صورتی که از تابع print استفاده کنیم پس از اجرای تابع اشاره گر در همان سطر باقی می ماند.اکنون با استفاده از یک تمرین عملی این موضوع را به شما دوستان نشان می دهیم.

به همین منظور پروژه ایجاد شده در درس قبل را باز کنید و کلاس جدیدی با نام subsun_class_2 به پکیج subsun_package اضافه کنید .و درون متد main را بصورت زیر پر کنید و آن را توسط ترکیب کلید های ctrl+s ذخیره کنید.

package subsun_package;
public class subsun_class_2 {
      public static void main(String[] args) {
          // TODO Auto-generated method stub
          System.out.println("welcome to ");
          System.out.print("jave training package");
      }
}

دراین دستورات مشاهده می نمایید بخشی از متنی که می خواهیم در خروجی نمایش داده شود توسط تابع println و بخش دیگر از متن توسط  print نمایش داده می شود هدف ما در اجرای این برنامه این است که خروجی برنامه در دو سطر نمایش داده شود چرا که با اجرای اولین سطر از دستورات تابع println اجرا شده و سپس اشاره گر به سطر بعد منتقل می شود و در سطر بعد نیز مابقی متن با استفاده از دستور print نمایش داده می شود.

حال وقت مشاهد خروجی برنامه است. فایل subsun_class_2 را در Package Explorer ایکلیپس انتخاب کنید و آن را اجرا کنید.

eclipse run result

همانگونه که مشاهده می کند خروجی برنامه در دو سطر نمایش داده شده است.

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.