دستورات پر کاربرد در Run ویندوز

+1
+46
1394/07/07 0 743 ش.روستایی

 برای اجرای کادر RUN در ویندوز چند روش بسیار ساده وجود دارد که ما در این آموزش به آنها اشاره خواهیم کرد. و همچنین در ادامه  با پرکاربرد ترین دستورات RUN آشنا خواهید شد. پس با ساب سان همراه باشید.

تقریبا بیشتر کسانی که با ویندوز کار می کنند با کادر Run آشنا بوده و از آن در جهت دستیابی سریع به برنامه مورد نظراستفاده کرده‌اند. برای اجرای کادر جستجوی RUN  در ویندوز چند روش بسیار ساده وجود دارد. در ویندوز XP شما می توانید با باز کردن منو Start گزینه RUN را انتخاب کنید و یا با فشار کلیدهای R + به آن دست یابید و در ویندوز 7 و 8  بر روی منوی Start کلیک کرده و در کادر جستجوی آن تایپ کنید RUN و بعد از آن Enter بزنید (میانبر R + در ویندوز 7 و 8 هم وجود دارد).


مهمترین دستورات کاربردی در Run

 

Regedit

این دستور را هم در کادر Search منوی Start هم در کادر RUN که با کلیدهای پنجره + R فعال میشود می توان تایپ کرد. با تایپ این دستور رجیستری ویندوز باز میشود و با استفاده ازآن می توانید قسمت های مختلف ویندوز را به سلیقه خودتان تغییر بدهید.  حتما به این نکته توجه کنید که اگر با کلیدها و دستورات رجیستری آشنایی لازم را ندارید چیزی را تغییر ندهید.
 

CMD

با تایپ این دستور محیط سیستم عامل داس ظاهر می شود شما می توانید فرمانهای مورد نظر خود را در کادر تایپ کنید. این بخش کمی تخصصی تر می باشد بدلیل اینکه با تایپ دستورات زیر مراحل دیگری نیز باید طی شود.
مهمترین دستورات عبارتند از :
DriverQuery : نشان دادن ليستي از تمام درايورهاي ( راه اندازها ) نصب شده روي سيستم .
DiskPart : انجام پارتيشن بندي ديسک
Defrag : انجام عمل يکپارچه سازي ديسک سخت
Ipconfig : نمايش جزئيات پيکر بندي IP
PageFileConfig : تنظيم حافظه مجازي
SystemInfo : نمايش اطلاعات سيستم
Bootcfg : نمايش محتويات Boot.ini
TaskList : فهرست وظايف
HostName : دريافت نام ميزبان
Netstat : پياده سازي Tcp / IP براي Netstat


PERFMON

با تایپ این دستور برنامه سیستم مانیتور اجرا میشود و در آن جزئیاتی در مورد فضای اشغال شده از رم و یا مقدار بازدهی سی پی یو و همچنین مقدار اطلاعات خوانده شده از هارد را برای شما به صورت نمودار نشان میدهد.
 

FIREWALL

با تایپ این دستور می توانید دیواره آتش ویندوز خود را فعال یا غیر فعال کنید . فعال بودن دیواره آتش برای امنیت در شبکه و جلوگیری از ورود هکرهابه سیستم شما بسیار موثر و کارآمد هست.


MSCONFIG

با تایپ این دستور می توانید نرم افزارهایی را که هنگام بالا آمدن سیستم اجر می شوند را غیر فعال کنید.


Drwtsn32

با تایپ این دستور، برنامه دکتر واتسون اجرا میشود، این برنامه در گزارش و همچنین عیب یابی مشکلات نرم افزاری، بسیار مفید میباشد.

 

NTBACKUP

با تایپ این دستور، برنامه گرفتن نسخه پشتیبان بر روی سیستم شما اجرا شده و میتوانید از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه نمائید.


Sysedit

با تایپ این دستور ویرایشگر فایلهای سیستمی اجرا میشود و میتوانید آنها را ویرایش کنید. قابل ذکر است که در صورت تغییرات اشتباه، ممکن است سیستم شما بالا نیاید.


DISKMGMT

با تایپ این دستور، برنامه مدیریت دیسک شما اجرا شده و میتوانید با استفاده از آن، دیسک سخت خود را مدیریت نمائید و یا هر یک از پارتیشن ها را حذف کنید.


DEVMGMT

با تایپ این دستور، میتوانید سخت افزارهای نصب شده بر روی سیستم خود را بازبینی نموده و یا هریک از آنها را حذف یا نصب کنید.


EDUCEDIT

با تایپ این دستور، میتوانید یک کاراکتر بسازید و یا یک کاراکتر را ویرایش نمائید.


osk

با تایپ این دستور، کیبورد مجازی را فراخوانی می نمایید.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.