خطوط توضیحی وکادرهای محاوره ای در جاوا

+1
+38
1394/01/21 0 311 م.مطلبی

در این درس از آموزش جاوا با نحوه ایجاد خطوط توضیحی و همچنین نحوه ی کار با کادر محاوره ای  و طریقه استفاده از کلاس های جاوا ،آشنا خواهید شد .

پس در ادامه با ساب سان همراه باشید .

طریقه ایجاد خطوط توضیحی

در این بخش می خواهیم نحوه ایجاد comment یا خطوط توضیحی در جاوا را به شما کاربران محترم آموزش دهیم . برای این که یک سطر را به عنوان توضیح به جاوا معرفی کنیم کافیست آن سطر از برنامه را با دابل اسلش // آغاز کنید . این موضوع را در تصویر می توانید مشاهده کنید. در صورتی که بخواهید چنین سطر متوالی را بصورت توضیحات در بیاورید کافیست اولین سطر از توضیحات را با */ آغاز کنید و انتهای توضیحات را نیز با /* خاتمه دهید . در تصویر نحوه ایجاد توضیحات چند سطر را نیز می توانید ببینید.

package subsun_package;
public class subsun_class_2 {
      public static void main(String[] args) {
          // توضیحات یک سطری
          System.out.println("welcome to ");
          /* توضیحات چند سطری
             توضیحات چند سطری
             توضیحات چند سطری */

          System.out.print("jave training package");
      }
}

 

طریقه مشاهده خروجی برنامه در کادر محاوره ای

در این بخش می خواهیم قدری از ویژگی های ویژوال جاوا را مورد استفاده قرار دهیم . در واقع در این بخش یکی از آثار اصلی و پر کاربرد ویژوال جاوا را مشاهده می نمایید. برای این منظور برنامه ای بنویسیم که خروجی را به جای اینکه در محیط کنسول نمایش دهد در یک کادر محاوره ای نمایش دهد.

در جاوا برای استفاده از کادر های محاوره ای باید از کلاس j option pane استفاده کنیم.برای استفاده از کلاس ها در جاوا بایستی با استفاده از دستور import آنها را به برنامه معرفی کنیم.

به همین منظور پروژه ایجاد شده در درس قبل را باز کنید و کلاس جدیدی با نام subsun_class_3 به پکیج subsun_package اضافه کنید .و درون متد main را بصورت زیر پر کنید و آن را توسط ترکیب کلید های ctrl+s ذخیره کنید.

package subsun_package;
import javax.swing.JOptionPane;
public class subsun_class_3 {
      public static void main(String[] args) {
          JOptionPane.showMessageDialog(null, "welcome to subsun java training ");
          System.exit(0);
      }
}

در این دستورات همان طور که مشاهد می نمایید با استفاده از دستور import کلاس مورد نظر را به برنامه اضافه کرده ایم.توجه شود که کلاس JOptionPane درون پکیج javax.swing می باشد در این بسته کلاس هایی موجود است که به برنامه نویسان امکان بهره گیری از دستورات گرافیکی جاوا را می دهد.همچنین با استفاده از تابع showMessageDialog که در کلاس JOptionPane  می توانید متن دلخواهی را در صفحه درون یک کادر محاوره ای نمایش دهیم.در این دستور مشاهده می فرمایید که اولین آرگمان آن تابع را با null مقدار دهی کرده ایم . در واقع اولین آرگومان تابع مذکور تعیین کننده محل نمایش کادر محاوره ای می باشد. درصورتی که آرگمان را با null مقدار دهی کنیم به این معنی است که می خواهیم کادر محاوره ای در مرکز صفحه نمایش کاربر به نمایش داده شود.دومین آرگمان نیز متنی است که می خواهیم درون کادر محاوره ای به کاربر نمایش داده شود. در این دستورات با استفاده از تابع exit که در کلاس System واقع شده است برنامه را به انتها می رسانیم. توجه شود که در تمامی برنامه هایی که از اجزاء گرافیکی جاوا استفاده می نمایند استفاده کردن دستور exit الزامی است.لازم به توضیح است که کلاس System در بسته java.lang واقع شده است اما نیازی به اضافه نمودن این کلاس با استفاده از دستور import نمی باشد چرا که بصورت پیش فرض این کلاس به برنامه های جاوا اضافه می شود.

حال وقت مشاهد خروجی برنامه است. فایل subsun_class_3 را در Package Explorer ایکلیپس انتخاب کنید و آن را اجرا کنید. خروجی برنامه را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

JOptionPane.showMessageDialog java

همانگونه که می بینید یک کادر محاوره ای با یک دکمه Ok نمایش داده می شود که درون آن متن "welcome to subsun java training "  به ما نمایش داده شده است.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.