حضور لینوکس در همه ی عرصه های فناوری 2015

+1
+44
1393/10/26 0 23 ش.روستایی

با اینکه  توسعه‌دهندگان لینوکس هنوز هم در پی گسترش دامنه های سیستم‌عامل خود در دنیای دسکتاپ می باشند، اما با نگاهی به گجت‌ها و محصولات ارائه شده در CES 2015 مشاهده می شود که لینوکس در همه جا حضور دارد. برای مثال می‌توان به Compute Stick intel اشاره کرد که نسخه‌ای از Ubuntu را در قالب کامپیوتری کوچک در اختیار کاربران قرار می‌داد.

 

دانگل Compute Stick intel بر  پایه لینوکس

 

یکی از محصولاتی جدید در غرفه‌ی اینتل دانگل سخت‌افزاری است که اینتل آن را Compute Stick نام نهاده بود. این دانگل سخت‌افزاری از طریق پورت HDMI به تلویزیون یا مانیتور متصل می شود و پس از اتصال از آن به عنوان یک کامپیوتر استفاده کرد. هرچند محصولات مشابه دیگری نیز چون chromecast ، fire tv stick یا دانگل Roku HDMI Streaming Stick در بازار وجود دارند، اما هیچ‌ یک مانند Compute Stick اینتل تجربه‌ی کار با یک سیستم مبتنی بر معماری x86 را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. Compute Stick اینتل یک کامپیوتر 32 بیتی است که از این‌رو امکان اجرای ویندوز ۸.۱ و لینوکس را میسر کرده است. نسخه‌ی لینوکس به‌دلیل بهره‌گیری از مشخصات پایین‌تر، قیمت کمتری دارد. اینتل نسخه‌ی لینوکس را با قیمت ۸۹ دلاری  و نسخه‌ی ویندوز را با قیمت ۱۴۹ دلار ارائه خواهد کرد .

 Genuine Intel‌ محصولی مشابه از یک شرکت چینی است که آن نیز از طریق HDMI به تلویزیون یا مانیتور متصل می شود و امکان استفاده از یک کامپیوتر ویندوزی یا لینوکس را در اختیار کاربر قرار می‌داد. با توجه به اینکه قیمت نسخه‌ی لینوکس این محصولات بسیار پایین‌‌تر بوده و خود سیستم‌عامل لینوکس نیز به‌دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر، کاربردی‌تر است، احتمال موفقیت این محصولات مبتنی بر لینوکس بسیار بیشتر از نمونه‌های ویندوزی است.

 

لینوکس در هم چیز

شاید به‌نظر می‌رسد که لینوکس تنها به درصد اندکی از سیستم‌عاملها در پی‌سی‌ها محدود شود، اما لینوکس در همه جا حاضر است. برای مثال تلویزیون هوشمند پاناسونیک مبتنی بر firefox os است که این سیستم‌عامل نیز بر پایه‌ی لینوکس بنا شده است. تمام کنسول‌های بازی اندرویدی که از جمله‌ی آن می‌توان به کنسول بازی Forge TV کمپانی Razer اشاره کرد، از کرنل لینوکس استفاده می‌کنند. سامسونگ نیز با تغییر سیستم‌عامل تلویزیون‌های خود و استفاده از تایزن، کرنل لینوکس را مورد استفاده قرار داده است؛ البته در این بین نباید ساعت‌های‌هوشمند تایزنی سامسونگ را نیز از یاد برد. به‌همین ترتیب می‌توان به WebOS ال‌جی اشاره کرد که این کمپانی کره‌ای در ساعت‌های‌هوشمند و همچنین تلویزیون‌های هوشمند خود از آن استفاده می‌کند. به بیان بهتر تمام محصولات موجود در بازار که مبتنی بر اندروید توسعه یافته‌اند، براساس لینوکس توسعه یافته و جزو گجت‌های لینوکسی به شمار می‌روند.

با اشاعه‌ی استفاده از انواع گجت‌های پوشیدنی در کنار توسعه‌ی بیش از پیش اینترنت اشیا، خواهیم دید که مرزهای لینوکس گسترده‌تر از پیش خواهند شد. حتی روبات‌ها نیز از این امر مصون نیستند و شماری از روبات‌های مورد استفاده در صنعت و تجارت و حتی برخی از نمونه‌های مفهومی، مبتنی بر لینوکس توسعه یافته‌اند. در آینده نیز استفاده از سیستم‌عامل‌های مخصوص سیستم‌های توکار کنار گذاشته شده و لینوکس حرف اول را در حوزه‌ی روبات‌ها خواهد زد. در حال حاضر گوگل در خودروی بدون‌ راننده‌ی هوشمند خود نیز از توزیع اوبونتو لینوکس استفاده می‌کند.

مایکروسافت با علم به این موضوع در حال توسعه‌ی ویندوز برای اینترنت اشیا است که برخلاف نسخه‌های پیشین این سیستم‌عامل فارغ از گواهی و بصورت رایگان عرضه خواهد شد. اما لینوکس در جبهه‌ی خود با وجود بازیگران قدرتمندی چون اندروید بسیار جلوتر از سایر رقبا حرکت می‌کند.

 

عدم موفقیت لینوکس سنتی روی دسکتاپ

تنها حوزه‌ای که لینوکس نتوانسته محبوبیت بالایی کسب کند در دسکتاپ‌ها است.اما محبوبیت لینوکس بیشتر در سرور‌ها است. به واسطه‌ی سیستم‌عامل اندروید نیز لینوکس سهم چشم‌گیری در بازار گجت‌های موبایل دارد، از این‌رو لینوکس پیش از این بازار موبایل را به تصرف خود درآورده است. تبلت‌ها نیز وضعیت مشابهی دارند.

به‌نظر می‌رسد سال ۲۰۱۵ را باید سال لینوکس در تلویزیون‌های‌هوشمند دانست. همچنین گسترش استفاده از ابزار‌ها و لوازم خانگی‌هوشمند مبتنی لینوکس ، گستره‌ی این سیستم‌عامل را بسیار بالا برده است. علاوه بر توزیع‌های مختلف لینوکس، این سیستم‌عامل در ظاهر دیگری نیز روانه‌ی بازار شده که رفته رفته محبوبیت آن‌ها افزایش می‌یابد. این ظاهر جدید همان سیستم‌عامل کروم است که گوگل با همکاری کمپانی‌های تولیدکننده‌ی سخت‌افزار در قالب کروم‌بوک‌های ارزان قیمت روانه‌ی بازار می‌کند. با توجه به موارد عنوان شده، می‌توان سال ۲۰۱۵ را سالی خواند که لینوکس گستره‌ی خود را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.