حذف فایل ها از روی کامپیوتر به گونه ای که قابلیت recovery نداشته باشند؟

+1
+32
1393/12/12 0 91 ش.روستایی
 
وقتی فایلهای موجود روی یک درایو را پاک، یا حتی آن درایو را فرمت می کنیم، به جای اینکه اطلاعات واقعی آن فایل از روی هارد پاک بشود، فقط قسمتی از جدول مکان یابی فایلها یا همان جدول FAT که در واقع اشاره گرهایی به محل فایل ها هستند پاک میشوند و اطلاعات مربوط به خود فایلها روی سطح هارد باقی می مانند.
 
 نرم افزارهای مخصوص برگرداندن اطلاعات با دانستن این مطلب که حتی جاهای به ظاهر خالی هارد هم ، در واقع حاوی بیتهای صفر و یک مربوط به فایلهای پاک شده قبلی هستند، به این شکل عمل میکنند که مکانهایی که از دید جدول FAT خالی تلقی میشوند را بررسی میکنند و بر اساس اطلاعات موجود در آن خانه ها و همچنین، اطلاعات کمکی که از کاربر میگیرند، فایلهایی را که در آن خانه ها ذخیره بودند را تشخیص میدهند و در صورت درخواست کاربر، فایلهای حذف شده را بازسازی میکنند. بر همین اساس به این نتیجه هم رسیدیم که اگر فایلی به طور ناخواسته پاک شود، بهترین کار برای اینکه احتمال برگشت آن فایل را بالا ببریم، این می باشد که تا قبل از برگرداندن اطلاعات دیگر روی آن هارد فایلی نریزیم و از فایلهای موجود هم چیزی را پاک نکنیم .
 
می دانیم که ساختار ذخیره سازی اطلاعات روی هارد به شکل مجموعه از بیتهای صفر و یک می باشد. یعنی هر فایلی با هر مشخصات و اندازه ای، در نهایت به شکل رشته ای از بیتهای صفر و یک روی هارد ذخیره میشوند. از آنجایی که خانه های هارد به غیر از صفر و یک نمیتوانند حالت دیگه ای داشته باشند، پس عملاً اطلاعات موجود روی هارد رو نمیشود از بین برد، بلکه فقط میشود آنها را با یک سری اطلاعات دیگه جایگزین کرد. پس اگه قصد داریم اطلاعات یک هارد را به شکلی پاک کنیم که هیچ کدام از فایلهای آن قابل بازیابی نباشند، باید در آن هارد به حدی اطلاعات جدید بریزیم تا تمام هارد پر بشود .
 
این کار باعث میشود تا اطلاعات شخصی مثل عکسها و فیلمهای خانوادگی مورد سوءاستفاده قرار نگیرند. اما حواستان هم باید خیلی جمع باشد، چون که اگر این کار را به اشتباه با فایلهایی بکنید که نباید پاک میشدند، دیگر نمیتوانید آنها را برگردونید.
 
عملیات تغییر اطلاعات روی هارد به منظور از بین بردن امکان بازیابی فایلها به دو شکل نرم افزاری و دستی مقدور است.
در روش نرم افزاری از نرم افزارهای مخصوصی که برای اینکار تولید شده اند استفاده میشود. فلسفه تولید نرم افزار برای این فرایند، رعایت استانداردهای مربوط به این موضوع می باشد. از آنجایی که اطمینان خاطر از بازیابی نشدن اطلاعات به خصوص در مورد اطلاعات محرمانه و سری از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است، استانداردهایی برای شیوه پاک کردن اطلاعات از روی هارد طراحی شده تا حداکثر امنیت رو داشته باشند و احتمال بازیابی اطلاعات رو به حداقل برسانند. این استانداردها مواردی مثل اینکه این فرایند رو چند بار و با چه اطلاعاتی انجام بدیم، در بر میگیرند .
 
در مورد تعداد دفعات نوشتن اطلاعات جدید و بی اهمیت روی اطلاعات قبلی، استانداردهای مختلف اعداد گوناگونی را پیشنهاد می کنند. مثلاً استاندارد 5220 پیشنهاد میکند که وقتی قصد دارید اطلاعات یک هارد را به نحوی پاک کنید که دیگه قابل بازیابی نباشند، 3 بار تمام آن هارد را با اطلاعات جدید و متفاوت و البته بی اهمیت پر کنید. این در حالی می باشد که عدد پیشنهادی در استاندارد Peter Gutmann ، دانشمند نیوزلندی، 35 بار می باشد.
 
در خصوص اینکه چه اطلاعاتی باید جایگزین اطلاعات قبلی بشوند، استانداردها با هم یک وجه اشتراک دارند. همه استانداردها اطلاعات جایگزین رو به شکلی انتخاب میکنند که در فرایند چند مرحله ای جایگزین کردن اطلاعات، هر کدام از خانه های هارد حداقل چند بار از صفر به یک و از یک به صفر تغییر حالت بدن تا به هیچ عنوان نشه به اطلاعات اولیه دست پیدا کرد .
 
استاندارد 5220 اعلام میکند که برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات یک هارد، در مرحله اول تمام خانه های هارد صفر بشوند، در مرحله بعد همه به یک تبدیل بشوند و در مرحله سوم هم تمام هارد با کاراکترهای تصادفی پر شوند .
 
همانطور که دیدیم، پاک کردن اطلاعات روی هارد بر اساس روشهای پیشنهادی این استانداردها باعث میشود تا هر کدام از خانه های هارد چند بار تغییر وضعیت بدهند و عملاً دستیابی به حالت اولیه آنها را غیر ممکن می کند. برای رعایت این استانداردها باید از نرم افزارهای مربوط به این کار استفاده کنیم .
 
Hard Drive Eraser  یک نرم افزار سبک و پرتابل، مخصوص پاک کردن اطلاعات می باشد. این نرم افزار را میتوانید از آدرس زیر  به صورت رایگان دریافت کنید .
 
این نرم افزار به شما اجازه میدهد تا اطلاعات روی هارد، فلش مموری و دیسکت رو با خیال راحت و با استفاده از الگوریتمهای استانداردی مثل 5220 ، Peter Gutmann  و یکی دو تا الگوریتم دیگر پاک کنید .
 
اگه قصد استفاده از این نرم افزار یا نرم افزارهای مشابه را داشتید، به دو نکته توجه کنید . نکته اول اینکه موقع کار با نرم افزار خیلی دقت کنید. چون کوچکترین اشتباهی در استفاده از این نرم افزار، به قیمت از دست رفتن اطلاعاتتان برای همیشه تمام میشود و از دست نرم افزارهای ریکاوری هم کاری بر نمی آید .
 
نکته دوم اینکه با توجه به ماهیت و نحوه کار این نرم افزارها ، عملیات پاک کردن اطلاعات ، یک فرایند طولانی و زمانبر میباشد. چرا که مثلاً اگه بخواهید یک فلش مموری 4 گیگا بایتی رو با استفاده از الگوریتم Peter Gutmann پاکسازی کنید، چون روی این فلش مموری باید 35 بار نوشته بشود، به زمانی به اندازه کپی و پاک کردن 140 گیگابایت اطلاعات نیاز دارید.(حدودا دو ساعت)
 
اما همانطور که گفتیم فرایند پاکسازی هارد به شکل دستی هم مقدور می باشد. برای این کار تعدادی فایل حجیم و بی اهمیت را انتخاب کنید و آنقدر آن فایلها را در پارتیشن مورد نظرتان کپی کنید تا آن پارتیشن کاملاً پر بشود و جای خالی نداشته باشد. بعد آن درایور رو فرمت کنید و این کار رو چند بار دیگه هم انجام بدید. اما هر بار با تعدادی فایل جدید. اگرچه دقت این روش به اندازه روش نرم افزاری نیست، اما تا حدود زیادی میتواند خیال شما رو از بابت اینکه اطلاعاتتون قابل ریکاوری نباشد، راحت کند. 

 

+1
+32


*شما دوستان گرامی در صورتی که سوال و یا نظری در مورد این آموزش دارید ، میتوانید در بخش دیدگاه ها، آن را بیان کنید .
* همچنین شما می توانید به سوالات کاربران دیگر پاسخ دهید واطلاعات و تجربیات خود را درباره این موضوع با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.