تنظیم زمان خاموش‌ و روشن شدن کامپیوتر

+1
+39
1394/11/27 0 472 ش.روستایی

سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک هر کدام روشی متفاوت برای زمان‌بندی روشن و خاموش شدن کامپیوتر دارند.

توسط این قابلیت می‌توانید کاری کنید كه سیستم در ساعت خاصی از روز روشن شود و سرانجام در ساعتی از شب به‌طور خودکار خاموش شود. این قابلیت شاید برای کاربری‌های عادی به لطف وجود ویژگی Sleep چندان ضروری نباشد، اما برای پی‌سی اداره‌ها که در یک شبکه کار می‌کنند جنبه‌های مفید زیادی دارد.

ویندوز

در سیستم‌عامل ویندوز می‌توان از بخشTask Scheduler زمان شروع به کار و خاموش‌شدن سیستم را در یک روتین منظم تنظیم کرد. افزون بر این، می‌توانید با استفاده از دستور shutdown این‌ کار را سریع‌تر و البته به شکل حرفه‌ای‌تر انجام دهید؛ ضمن اینکه‌ برای قرار دادن سیستم در وضعیت‌های sleep یا hibernate هم دستورات مشابهی وجود دارند. در اینجا فرم کلی دستوراتی را که برای shutdown، Hibernate‌ و Sleep نیاز دارید آورده‌ایم:

shutdown.exe -s -t 00
rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState
rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0


با رجوع به بخش task scheduler می‌توانید کاری کنید که ویندوز در زمان‌هایی که مدتی طولانی بیکار می‌ماند به‌طور خودکار خاموش شود. افزون بر این می‌توانید در اینجا وظایفی را تعریف کنید که کامپیوتر شما را از حالت sleep در بیاورند.

لینوکس

برای زمان‌بندی موارد یاد شده در لینوکس از دستور rtcwake استفاده کنید. فرمت کلی این دستور به شکل زیر است:

sudo rtcwake -m [type of suspend] -s [number of seconds]


برای مثال، چنانچه بخواهید سیستم را به مدت 60 ثانیه در حالت hibernate قرار دهید از دستور زیر استفاده کنید. در بخش type of suspend نوع تعلیق سیستم مشخص می‌شود که در اینجا از disk برای حالت hibernate استفاده کرده‌ایم. پارامتر -s هم برای مشخص ساختن ثانیه وارد کرده‌ایم. در بخش‌type of suspend می‌توان از standby و off نیز به ترتیب برای حالت‌های خواب و خاموش کردن سیستم استفاده کرد. در‌صورتی‌که به جای پارامتر -s از پارامتر-t استفاده کنید، می‌توانید تاریخ دلخواهی را به فرمت00:00:00 on January 1, 1970 به ادامه دستور بیفزایید.

سیستم‌عامل مک

می‌توانید به این قابلیت در بخش System Preferences سیستم‌عامل مک دسترسی پیدا کنید. روی منوی Apple کلیک کنید، سپس System Preferences را بزنید و سرانجام در پنجره‌ای که باز می‌شود روی آیکن Energy Saver کلیک کنید.
دکمه Schedule را در قسمت پایین تنظیمات Energy Saver بزنید و از گزینه‌های موجود در این بخش برای تنظیم یک زمان‌بندی خاص استفاده کنید. در اینجا همچنین می‌توان Sleep, Restart یا Shut Down را هم زمان‌بندی کرد و بر اساس هفته و یک روز خاص آنها را تنظیم کرد. در‌صورتی‌که دستگاه شما مک‌بوک است، این قابلیت‌ها تنها زمانی فعال باقی می‌مانند که سیستم‌تان به برق متصل باشد. این امر مانع از تخلیه باتری مک‌بوک می‌شود.
 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.