تاثیر برنامه های پس زمینه آیفون در سرعت و مصرف باتری

+1
+39
1394/08/25 0 117 ش.روستایی

بستن برنامه های پس زمینه یا در حال اجرا در دستگاه های اپل چه تاثیری  برروی مصرف باتری و یا سرعت دستگاه دارد ؟ آیا واقعا اگه برنامه های پس زمینه را ببندید مصرف باتری کمتر میشود یا سرعت آیفون ، آیپاد و آیپد شما بیشتر میشه ؟ در این بخش به توضیح این موضوع می پردازیم، پس در ادامه با ساب سان همراه باشید.

تاثیر برنامه های پس زمینه آیفون در سرعت

هنگامی که  برنامه ای را باز می کنید فرقی ندارد که با چه دستگاهی یا  چه سیستم عاملی، اطلاعات مربوط به آن برنامه  از داخل هارد یا حافظه پایدار به حافظه موقتی( RAM ) منتقل میشود و تا زمانی که شما آن برنامه را نبندید، آن اطلاعات داخل حافظه RAM باقی می ماند. نسبت به درخواست شما از برنامه ، اطلاعات بین حافظه RAM و پردازنده اصلی جابجا میشود. به عنوان مثال  فرض کنید شما با گوشی خود بازی انجام می دهید و به امتیاز خاصی  رسیدید، تا زمانی که شما بازی را ذخیره نکنید، آن امتیاز در حافظه RAM ذخیره میشود و اگر بازی را Save کنید، آن امتیاز از RAM به حافظه پایدار منتقل میشود.

این نقل و انتقال اطلاعات بین رم و هارد و پردازنده  مدت زمانی طول می کشد. هرچه اطلاعات به پردازنده نزدیک تر باشد،  پردازش زودتر انجام میشود.  پس بهتر است که اطلاعات در رم ذخیره شود چون رم و CPU به طور مستقیم با هم در ارتباط هستند اما هارد به واسطه رم و واسط های دیگر با پردازنده در ارتباط هست.

زمانی که شما برنامه در حال اجرا در پس زمینه را می بندید، اطلاعات آن برنامه از حافظه RAM پاک میشود و موقعی که مجددا برنامه را باز می کنید، فرآیند انتقال اطلاعات از هارد به رم و از رم به پردازنده از نو شروع میشود. این مسئله باعث کاهش سرعت پردازش برنامه ها در آیفون و یا هر وسیله دیگری میشود.

تاثیر برنامه های پس زمینه آیفون در مصرف باتری

برخلاف آن چیزی که شما فکر می کنید، در سیستم عامل iOS یعنی گوشی آیفون، تبلت، آیپد و موزیک پلیر آیپاد، برنامه های پس زمینه در حال اجرا نیستند و باتری مصرف نمی کنند.  منظور از این جمله این است که پردازشی توسط آن برنامه ها انجام نمیشود تا زمانی که شما آن برنامه را کلیک و اجرا کنید . یعنی اگر 10 برنامه  در  آیفون و در پس زمینه باز باشند، پردازشی توسط سیستم عامل و یا پردازنده اصلی صورت نمیگیرد تنها چیزی که اتفاق می افتد  این است که اطلاعات آن برنامه در رم ذخیره شده نگه داشته میشوند تا به محض کلیک ، به سرعت اجرا شوند .

این مسئله در مورد برنامه های خاص نقض میشود مثلا اگه شما موزیک پلیر را اجرا کنید و آهنگ گوش بدهید ، بعد یک برنامه دیگر باز کنید ، برنامه موزیک پلیر به پس زمینه منتقل میشود اما چون  دارای صدا است از اسپیکر پخش میشود ، باتری هم مصرف میشئد و یا مثلا برنامه GPS و امثال این برنامه ها که در هر لحظه  یک کاری انجام می دهند یا از وای فای استفاده می کنند ، قطعا در مصرف باتری تاثیر میگذارند .

اما اینکه شما فکر کنید هیچ وقت نباید هیچ برنامه ای در پس زمینه آیفون باز باشد تا باتری کمتری مصرف شود، تفکر اشتباهی است. چون برنامه هایی که در لیست ” برنامه های اخیر ” می آید لزوما برنامه هایی نیستند که باز باشند یا باتری مصرف کنند ، آن برنامه ها، برنامه های بیشتر استفاده شده یا اخیرا استفاده شده هستند که اپل برای سرعت بیشتر دسترسی و همچنین پردازش، آنها را در رم ذخیره نگه میدارد .

پس بستن برنامه های پس زمینه در آیفون نه تنها به مصرف باتری کمکی نمیکند بلکه مصرف باتری را بیشتر هم میکند چون اگر پشت سر هم حافظه RAM را خالی کنید، برای باز کردن هر برنامه ای ، دوباره باید کلی اطلاعات از حافظه پایدار ( هارد ) به رم منتقل شود که همین مسئله مصرف باتری را بیشتر میکند ضمن اینکه استهلاک قطعات داخلی را هم بیشتر می کند و شاید حتی گرمای بیشتری هم تولید شود .

به عبارت ساده تر ، اگر بگذارید برنامه های پس زمینه در آیفون یا آیپد شما باز بمانند بهتر است تا پشت سر هم آنها را ببندید. این مسئله در مورد سیستم عامل iOS صدق می کند و در مورد اندروید دقیقا به این شکل نیست.

 

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.