آموزش word 2013 - ستون بندی درword (درس بیست وهفتم)

+1
+28
1394/02/16 0 2613 ش.روستایی

ستون بندی:

شما در حالت عادی مشغول تایپ یک ستون هستید ولی چنانچه بخواهید می توانید متن خود را در بیش از یک ستون هم تایپ کنید. برای انجام تایپ متون چند ستونی از دستور Column استفاده می شود، محل قرارگیری این دستور در سربرگ Page layout  در بخش Page setup می باشد.

word 2013 column

چنانچه گزینه More Columns را از دستور Columns انتخاب کنید با کادری برخورد خواهید کرد.

word 2013 more olumn

توضیح هر یک از گزینه های دستور Columns بدین شرح می باشد:

word 2013 more columns

Presets: توسط چهارگزینه موجود در این قسمت می توانید ستون بندی یک تا سه گانه را اعمال کنید. همانطور که در شکل بالا می بینید عرض ستونها مساوی می باشد اما در نوع چهارم یعنی Left و نوع پنجم یعنی Right عرض ستونها مساوی نسیت.

برای از بین بردن ستون بندی متن ابتدا مکان نما را به محل شروع ستون منتقل کرده و پس از اجرای دستور  columns در قسمت Presetsگ زینه One  را اجرا کنید.

Number of columns :اگر ستون بندی 4 تا 12 گانه را مد نظر دارید از این فیلد کمک بگیرید.

Right-to-Left: با فعال کردن این گزینه می توانید تعیین کنید که شروع تایپ از ستون سمت راست به طرف ستون های سمت چپ صورت بگیرد.

Line between: اگر این گزینه را فعال کنید ورد مابین ستون ها خط جداکننده ترسیم خواهد کرد.

Width and spacing: با استفاده از گزینه های این می توانید پهنای ستون ها و همچنین فواصل بین آنها را تنظیم کنید.

# col: نمایانگر شماره ستونی تنظیمی می باشد.

Width:تنظیم پهنای ستونها

spacing: تنظیم فواصل بین ستونها

Equal columns Width : چنانچه این گزینه را فعال کنید پهنای تمامی ستونها با هم برابر خواهد شد. با فعال شدن این گزینه دیگر قادر به تعریف پهنای متفاوت برای ستونها نخواهید بود.

Apply to: کرکره ی موجود در این قسمت مشخص کننده این است که تنظیمات انجام شده درون این کادر به کدام قسمت از سند اعمال می شود.

Whole document: اعمال تنظیمات به کل سند.

This point forward: با انتخاب این گزینه تنظیمات انجام شده درون کادر از محلی که مکان نما در آنجا قرار دارد شروع شده و همینطور ادامه پیدا می کند تا جایی که مجددا تنظیمات را تغییر دهید.

start new columns : این گزینه تنها وقتی در دسترس شما قرار می گیرد که از کرکره ی Apply to گزینه This point forward را انتخاب کرده باشید در این صورت یک بخش Section  جدید ساخته شده و ستون بندی از بخش جدید شروع خواهد شد .

در پایان یادآور می شوم که در هنگام تایپ  برای انتفال به ستون بندی بعدی حتما باید ستون جاری پر شود اما اگر خواستید تا ستون جاری پر نشده و با همین مقدار به ستون بعد بروید باید از دکمه Ctrl+Shift+inter استفاده کنید همچنین به جای انجام این کار می توانید گزینه column از دستور Braeks  را اجرا کنید. با استفاده از این دستورات هرچقدراز ستون که پر شده باشد مهم نیست این ستون نیمه کاره می ماند و با همین مقدار به ستون بعد منتقل می شوید.

پس از تنظیم ستون بندی و حتی پس از تایپ متن نیز امکان تنظیم فواصل بین ستونها و همچنین تنظیم پهنای ستونها نیز وجود دارد برای انجام این کار کافیست که در خط کش بر روی علامت مورد نظر کلیک کرده و سپس Drag  کنید.

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.