آموزش word 2013 -روش های Paste ,Cut ,Copy در word (درس پنجم)

+1
+53
1393/12/29 0 5061 م.مطلبی

دستور Copy (کپی) در word :

این دستور یک نسخه از موضوعات انتخاب شده را به کلیپ برد (حافظه موقت) ویندوز منتقل کرده و موضوعات اصلی را در جای خود باقی می گذارد منظور از موضوعات همان متون،تصاویر و اشکال و غیره است.

clipboard عبارت است از حافظه ای است در ویندوز که اطلاعات را به صورت موقت در خود ذخیره می کند. در مواقع مورد لزوم توسط دستور paste می توان از این اطلاعات استفاده کرد. 

به یاد داشته باشیم که دو امکان برای حذف اطلاعات موجود در clipboard وجود دارد. از آنجایی که کلیپ برد در تمام محیط های ویندوز و همچنین برنامه های تحت آن قابل استفاده می باشد لذا باید مراقب باشید چنانچه توسط برنامه ای دیگر اطلاعاتی را وارد آن کنیم اطلاعات قبلی از بین خواهد رفت همچنین به محض خاموش کردن کامپیوتر اطلاعات موجود در کلیپ برد از بین خواهد رفت.البته در اینجا خاموش کردن کامپیوتر می تواند به صورت موقت یا دائم باشد.

اجرای دستور کپی از طریق کلید های میانبر (Ctrl+ C ) نیز امکان پذیر است.همچنین محل قرار گیری دستور کپی در سربرگ Home و بخش Clipboard را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید:

copy in word

 

دستور Cut (برش) در word :

این دستور یک نسخه از موضوعات انتخاب شده را از محل خودشان حذف کرده و به کلیپ برد (حافظه موقت) ویندوز منتقل می کند اجرای دستور cut از طریق کلیدهای میانبر (Ctrl + X) یا (Shift + Delete) نیز امکان پذیر است. محل قرار گیری دستور Cut در سربرگ Home و در بخش Clipboard می باشد :

cut in word 2013

 

دستور Paste (چسباندن) در word :

این دستور یک نسخه از موضوعات موجود در کلیپ برد ویندوز را در فایل جاری یعنی محلی که مکان نما در آنجا قرار دارد کپی می کند اگر آیتم های از نرم افزار های دیگر و یا فایلی با قالب دیگر درون کلیپ برد ویندوز وجود داشته باشد ورد در برخور با هر یک از آنها عکس العمل خواص از خود نشان می دهد. اجرای دستور cut از طریق کلیدهای میانبر (Ctrl + V) یا (Shift + Insert) نیز امکان پذیر است. محل قرار گیری دستور Psate در سربرگ Home و در بخش Clipboard می باشد :

paste in word

سه دستور cut و copy و paste  در منو میانبری که از کلیک راست ظاهر می شود نیز امکان پذیر است.

cut , copy , paste in right click menu  (word)

دستور Paste , Cut بدون استفاده از کلیپ برد :

این ترکیب کلید های ( Ctrl+ F3 ) عملکرد معادل دستور Cut و کلید های ( Ctrl+ Shift + F3 )عملکرد دستور Paste ارائه می دهند. با این تفاوت که از حافظه کیلپ برد ویندوز هیچ استفاده ای نخواهد شد.

 

انتقال و کپی با  استفاده از Drag :

اگر بر روی موضوعات انتخاب شده کلید سمت چپ موس را پایین نگاه دارید و در همین حال موس را جابجا کنید و در مکان دلخواه رها کنید موضوع انتخاب شده به آنجا منتقل می شود این عمل را درگ (Drag) می گویند . حال اگر در هنگام عمل درگ (Drag) کلید Ctrl را هم پایین نگاه دارید آنگاه عمل کپی انجام می پذیرد.

اگر در هنگام عمل درگ (Drag) کلید Ctrl + Shift را هم پایین نگاه دارید آنگاه عمل لینک (Link) کردن انجام می پذیرد. اگر متنی را از یک محل به محل دیگر لینک کنیم در واقع نوعی کپی انجام می شود با این تفاوت که با تغییر در متن اولیه ، متن ثانویه نیز تغییر خواهید کرد .

 

استفاده از Clipboard

بعد از آفیس xp به بعد قابلیت نگهداری حدود 24 نسخه از محتوای درون کلیپ برد فراهم شد. برای استفاده از این قابلیت بر روی علامت کنار  بخش Clipboard در سربرگ Home نشان گر موس را نگاه دارید، همان گونه که در  شکل زیر مشخص شده است ورد توضیحاتی در مورد عملکرد این بخش به شما نشان می دهد:

word clipboard history

با کلیک روی آن پنجره ی Office Clipboard ظاهر می شود:

Office clipboard

اگر بر روی فلش فوقانی این پنجره کلیک کنید منو کوچکی باز خواهد شد که گزینه های انتقال ، تغییر سایز و بستن را برای شما فراهم می کند:

office clipboard menu

دو دکمه در بالای پنجره آفیس کلیپ برد وجود دارد :

Paste All: تمام محتوای درون کلیپ برد را به محل قرار گیری مکان نما وارد می کند.

Clear All: تمام محتوای درون کلیپ برد پاک می کند.

برای استفاده از هر یک از محتویات کلیپ برد، بر روی آن کلیک کنید و یا با کلیک روی فلش کناری آن و انتخاب گزینه Paste آن را در محل قرار گیری مکان نما وارد کنید و یا با انتخاب  Delete آن را از لیست کلیپ برد حذف کنید.

office clipboard paste delete

با کلیک رو دکمه Options در قسمت پایینی این پنجره، گزینه های زیر قابل دسترس است:

Office clipboard Options

Show Office Clipboard Automatically: در صورت فعال بودن این گزینه اگر دو بار از حافظه کلیپ برد استفاده کنید پنجره آفیس کیپ برد بصورت اتوماتیک نمایش داده می شود.

Show Office Clipboard When Ctrl +C Pressed Twice:با فعال شدن این گزینه در صورتی دوبار از کلید های Ctrl + C استفاده کنید پنجره آفیس کلیپ برد ظاهر خواهد شد.

Collect Without Showing Office Clipboard:در صورت فعال بودن این گزینه کپی محتوای درون کلیپ برد صورت می گیرد و این در حالی است که پنجره مذکور نمایش داده نخواهد شد.

Show Office Clipboard Icon on taskbar: با فعال بودن این گزینه آیکنی آفیس کلیپ برد در نوار وظیفه ویندوز ظاهر خواهد شد.

office clibboard Show Office Clipboard Icon on taskbar

Show Status Near Taskbar When Copying:با فعال بودن این گزینه با هر کپی که انجام می شود کادر توضیح کوچکی روی آیکن نوار وظیفه ظاهر می شود.

Show Status Near Taskbar When Copying

 

ترکیب کلید های Ctrl +F1 در ورد 2003 برای استفاده از آفیس کلیپ برد بکار می رفت اما از ورد 2007 به بعد کاربرد این دکمه های  در ورد تغییر کرد و برای مخفی کردن و نمایش سربرگ های اصلی ورد استفاده می شود.

 

Patse Options

وقتی با روشهای اشاره شده یک paste صورت می گیرد معمولا با یک منو شناور روبرو خواهیم شد.

word paste option

Keep Source Formatting :با اجرای این دستور قالب قبلی متن یعنی رنگ ، سایز ، نوع قلم و بسیاری از چیزهای دیگر برای نسخه کپی شده هم اعمال خواهد شد.

Merge Formatting :با اجرای این دستور قالب متن بدست آمده از کپی همانند قالب متن موجود در مقصد لحاظ خواهد شد.

Keep Text Only :از آنجایی که امکان استفاده از موضوعات قرارگرفته در کلیپ برد ویندوز در تمام نرم افزار های آفیس فراهم می باشد. لذا این گزینه فقط منجر به ورود متن موجود در کلیپ برد به محل جدید خواهد شد.

Set Defaulte Paste  :این دستور منجربه ظهور کادری Word Options شد و تنظیماتی برای همین منو میانبر در اختیار شما قرار می دهد.

 

کپی برداری از قالب متن در Word

فرض کنید بر روی یک متن قالب خاصی اعمال کرده اید به عنوان مثال بر روی آن سایز قلم را 36 و Bold کرده اید و حال تصمیم دارید این قالب را بر روی متن دیگری نیز اعمال کنید . برای این کار مکان نما را بر روی خطوط متن مبدا قرار دهید سپس کلید های Ctrl + Shift + C را فشار دهید . البته به جای کار می توانید از آیکن این دستور نیز کمک بگیریدکه در سربرگ home قرار دارد:

word home format painter

البته از ورد 2007 به بعد این دستور در منوی که از کلیک راست ظاهر می شود نیز وجود دارد :

word  format painter right click menu

بعد از انتخاب این ابزار در مرحله بعد با مکان نما بر روی متن مقصد عمل درگ (کشیدن و رها کردن)از ابتدا تا انتهای متن را انجام دهید .حال خواهید دید که قالب متن مقصد به قالب متن مبدا تبدیل شده است. این عمل را به شکل دیگری نیز می توانید انجام دهید به این صورت که متن مقصد را انتخاب کنید و کلید های Ctrl +Shift+V را فشار دهید تا قالب کپی شده بر روی آن اعمال شود.

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.