آموزش word 2013 -تنظیم و ویرایش جدول در word (درس نوزدهم)

+1
+33
1394/02/05 0 12991 ش.روستایی

یکی از مهمترین و پرکاربردترین امکانات ورد ترسیم و ویرایش جدول می باشد. جداول موارد بسیار زیادی در بین متون شما خواهند داشت.

ترسیم جدول:

برای ترسیم جدول در ورد راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند روش از آنها اشاره می کنیم.

اولین روش:

به سربرگ Insert  رفته و بر روی دکمه Table کلیک کنید. و با حرکت مکان نما تعداد سلو ل های جدول را مشخص نموده و در نهایت نیز کلیک کنید.

روش دوم:

در دکمه Table با استفاده از دستور Draw Table  سلولهای جدول را یک به یک توسط مداد ترسیم کنید.

 word 2013 insert tabale

روش سوم:

به سربرگ Insert  رفته و سپس به دکمه Table رفته و گزینه  Insert Table را انتخاب کنید. کادری تحت عنوان Insert Table به نمایش در می آید که توضیح هریک از گزینه های این کادر بدین شرح می باشد:

word 2013 insert tabal

Table Size: تنظیم سایز جدول با استفاده از دو گزینه موجود در این قسمت صورت می گیرد.

Number of columns: تعداد ستون ها

Number of row: تعداد ردیف ها

Auto Fit behavior: تنظیم اتوماتیک رفتار سلولهای جدول با توجه به محتویات درونی آنها.

Fixed column width: تنظیم اندازه ی ستونهای جدول.

AutoFit to contents: با فعال کردن این گزینه ورد پهنای جدول را تا حد امکان کوچک در نظر می گیرد در این حالت بسته به سایز بزرگترین آیتم وارده به درون جدول، پهنای جدول نیز خود را با آن هماهنگ می کند.

AutoFit to Window: این گزینه پهنای جدول را مانند گزینه ی  اول در نظر می گیرد ولی با اضافه کردن متن این پهنا تغییر می کند.

Remember dimensions for new tables: اگر این گزینه فعال باشد اندازه های موجود در این کادر به حافظه ی ورد سپرده می شود تا در ترسیمات بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.

حال شما می توانید درون سلول های جدول متنی را تایپ کنید و یا موضوعی را درج کنید فقط این نکات را به یاد داشته باشید:

برای حذف محتویات درون هر یک از سلولها آنها را انتخاب کنید  و کلید Delete را فشار دهید.

برای انتخاب ردیف های جدول مانند انتخاب یک سطر متن با مکان نما عمل میکنیم. یعنی مکان نما را به ضلع کناری ردیف جدول منتقل کرده و کلیک کنید برای انتخاب چندین ردیف همین عمل را با استفاده از دستور درگ انجام دهید

برای انتخاب ستون های یک جدول نیز مکان نما را به بالای ضلع فوقانی ستون برده و بعد از تغییر شکل دادن کلیک کنید. برای انتخاب چندین ستون نیز همین کار را با استفاده از عمل درگ انجام دهید.

اگر سلولی در حال انتخاب قرار داشته باشد و شما آن را تغییر سایز دهید تنها سایز همان سلول تغیییر خواهد کرد

برای انتقال مکان نما بین سلولها ی مختلف جدول علاوه بر کلیدهای جهت نما از کلید Tab نیز می توان کمک گرفت.

درون ردیفی که می خواهید در صفحه بعد ظاهر شود کلیک کنید و Ctrl+ Inter را فشار دهید. همانطور که می دانید یکی از راه های ایجاد فاصله در بین متون معمولی استفاده از کلید Tab می باشد ولی از آنجایی که این کلید در جداول کار جا به جایی بین سلول ها را انجام می دهد لذا برای ایجاد فاصله در بین متون درون سلولها از ترکیب کلیدهای Ctrl+ Tab کمک گرفته می شود.

اگر مکان نما را به سلول انتهایی جدول منتقل کرده و کلید Tab را فشار دهید این کار منجر به ساخت یک ردیف جدید در زیر جدول جاری می شود.

اگر یک یا چند سلول جدول را انتخاب کرده و به سمت دیگر جدول مثلا به زیر انتهایی ترین سلول جدول درگ کنید به همان تعداد سلول در مقصد درگ اضافه خواهد شد بدیهی است که برای این کار تفاوتی ندارد که یک سلول خالی را انتخاب کرده باشید یا یک سلول دارای مضموم را.

 

 

 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.