آموزش نرم افزار Virtualbox

+1
+19
1394/01/22 2 1337 ش.روستایی

virtualbox نرم افزاری است که به شما این اجازه را می دهد که درون کامپیوتر فیزیکی خود کامپیوترهای مجازی ایجاد کنید و شما را قادر می سازد سیستم عامل مختلف را روی آنها نصب و اجرا کنید . بدون اینکه سیستم عامل اصلیتان را تغییر دهید.شما در این آموزش با مراحل نصب ، نحوه ایجاد ماشین مجازی و چگونگی استفاده از ماشین مجازی آشنا خواهید شد. در ادامه با ساب سان همراه شوید با آموزش نرم افزار virtualbox .

 

مرحله اول: نصب virtualbox

 

1- دانلود virtualbox

نرم افزار virtualbox را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.در هنگام دانلود اطمینان حاصل کنید که نسخه درستی از virtualbox را که با سیستم عامل شما مطابقت دارد دانلود می کنید.

دانلود نرم افزار virtualbox

انتخاب های متعددی برای نسخه لینوکس وجود دارد یکی از گزینه ها را که با لینوکس شما مطابقت دارد را انتخاب کنید و یا اگر لینوکس شما در فهرست نیست از گزینه "All distributions" استفاده کنید.

ما در آموزش نسخه ویندوزی را دانلود کرده و آموزش را مطابق با آن ادامه می دهیم.

download virtulbox

2- نصب برنامه virtualbox 

اگر از ویندوز استفاده می کنید روی فایل نصبی دابل کلیک کرده و مراحل نصب را دنبال کنید. اگر از mac استفاده می کنید ابتدا فایل DMG را که دانلود کرده اید باز کنید و فایل virtualbox را درون پوشه اپلیکیشن های  خود drag کنید.

- در طول نصب ویندوز همه ی تنظیمات را روی گزینه پیش فرض قرار دهید.

3- شروع برنامه 

virtualbox به شما این اجازه را می دهد تا چندین ماشین مجازی را مدیریت کنید و به سادگی یک ماشین جدید ایجاد کنید. شما می توانید این برنامه را به طور مستقیم از برنامه های نصبی و یا از طریق ایکونهای درون دکستاپ آن را اجرا کنید.

 

مرحله دوم: ایجاد یک ماشین مجازی

 

1- قرار دادن دیسک نصب:

شما  بهCD یا DVD  نصب سیستم عاملی که می خواهید روی ماشین مجای نصب کنید نیاز دارید.

- اگر شما فایل IOS دیسک نصب را دانلود کرده اید آن را روی DVD خالی رایت کنید و یا آن را به صورت مستقیم از همان فایل  IOS نصب کنید.

2- برنامه VirtualBox را باز کنید:

از منوی بالا روی آیکن New کلیک کنید.

 
 
 

3-معرفی سیستم عامل:

 
برای ماشین مجازی جدید خود یک اسم انتخاب کنید ،سپس از لیست Type نوع سیستم عامل را که می خواهید نصب کنید را انتخاب کنید  .
 
- به عنوان مثال اگر شما می خواهید ویندوز 7 را نصب کنید از منو Type گزینه  Microsoft Windows  را انتخاب کنید و سپس نسخه ویندوز 7 را انتخاب کنید.
 
- اگر شما می خواهید نسخه 64 بیتی از سیستم عامل را نصب کنید ، اطمینان حاصل کنید که نسخه 64 بیتی را از منو Version  انتخاب کرده باشید.
 
 

4- تنظیم مقدار RAM:

در این مرحله میزان حافظه ای را که میخواهید برای ماشین مجازی خود در نظر بگیرید را تعیین می کنید. VirtualBox تخصیص بیشتر از نصف رم فیزیکی موجود بر روی سیستم عاملتان را برای ماشین مجازی توصیه نمیکند. 
 
 
 

5- ایجاد یک هارد درایو مجازی:

ماشین مجازی به یک هارد درایو مجازی نیاز دارد که سیستم عامل و دیگر برنامه هایی که قرار است روی آن نصب شود را درون آن قرار دهد.توجه داشته باشید که مقدار فضایی که برای هارد درایو مجازی در نظر گرفته می شود دیگر روی کامپیوتر اصلیتان قابل استفاده نخواهد بود.virtualbox  یک اندازه پایه را برای سیستم عامل پیشنهاد می دهد اما شما می توانید آن را به مقدار مورد نظر تنظیم کنید.

- اطمینان حاصل کنید که در هارد درایو مجازی فضای کافی برای نصب سیستم عامل و برنامه هایی که قرار است روی آن نصب شود وجود دارد.

- چک کنید که فضایی که برای نصب سیستم عامل اختصاص داده اید از مینیموم فضای مورد نیازش کمتر نباشد.

- به خاطر داشته باشید که هر برنامه ای که شما نصب خواهید کرد فضایی را روی هارد درایو مجازیتان اشغال خواهد کرد ، پس این نکته را در نظر داشته باشید.

- رایجترین فرمت برای هارد درایو مجازی DVI می باشد که مخفف(VirtualBox Disk Image) است .

 

6- شروع نصب سیستم عامل:

هنگامی که ماشین مجازی پیکربندی شد wizard بسته میشود و شما به پنجره اصلی .virtualbox برمی گردید.برروی ماشین مجازی که ساخته اید دو بار کلیک کنید تا برای اولین بار اجرا شود. یک  wizard جدید باز میشود که به شما در شروع نصب سیستم عاملتان کمک میکند.

- اگر شما از روی دیسک نصب می کنید  CD یا DVD را درون کامپیوتر خود گذاشته و HOST DRIVE را انتخاب کنید و از منو کشویی درایوی که   CD یا DVD  درون آن قرار دارد را انتخاب کنید.

- اگر شما نصب را از روی فایل IMAGE انجام می دهید روی آیکون فولدر کلیک کنید و فایل IMAGE را از روی کامپیوترتان انتخاب کنید.

 

7- نصب سیستم عامل:

پس از انتخاب نصب ، فرایند نصب و راه اندازی سیستم عامل شروع خواهد شد. که این فرایند همانند فرایند نصب روی کامپیوتر اصلیتان می باشد.اگر شما می خواهید با طریقه نصب سیستم عامل های مختلف آشنا شوید آموزش های زیر را می توانید دنبال کنید:

 

مرحله سوم: استفاده از ماشین مجازی

 

 

1- راه اندازی ماشین مجازی:

هنگامی که سیستم عامل مجازیتان نصب شد ماشین مجازیتان آماده استفاده می باشد.در منو سمت چپ روی ماشین مجازی دوبار کلیک کنید تا  virtualbox ماشین مجازی را اجرا کند. و کامپیوتر مجازی سیستم عاملی که نصب کرده اید را Load می کند.

Install the operating system

- ماشین مجازی درون یک پنجره اجرا میشود که این پنجره در وضعیت فعال است و  هر کلیک موس  و یا صفحه کلید روی آن  تاثیر میگذارد.

-  شما می توانید یک Shortcut  از ماشین مجازی درون صفحه دکستاپ کامپیوترتان ایجاد کنید این کار با کلیک راست کردن روی ماشین مجازی در پنجره virtualbox و انتخاب "Create Shortcut on Desktop" انجام می شود.

2- بستن ماشین مجازی:

 close of virtual machine

چندین روش مختلف برای بستن ماشین مجازی وجود دارد که هرکدام اثرات متفاوتی دارند .

زمانی که شما روی دکمه Close‌ یا X که در سمت بالا و راست پنجره ماشین مجازی قرار دارد، کلیک کنید (یا دکمه‌های ترکیبی Host Key + Q را فشار دهید)، VirtualBox از شما سوالی در مورد بستن ماشین مجازی خواهد پرسيد. تفاوت ميان گزینه‌های این سوال به شرح زیر است‌:

Save the machine state:

با این گزینه، ماشین مجازی شما کاملا یخ می‌زند (Freeze) و به‌طور کامل در هاردتان ذخیره خواهد شد. بعدا با کلیک روی دکمه Start، اجرای این ماشین مجازی از همان جایی شروع می‌شود که شما آن را فریز کرده بودید. تمام برنامه‌هایی که در آن لحظه باز بودند، هم‌اکنون هم باز می‌شوند.
 

Send the shutdown Signal:

‌این گزینه شبیه عملکرد فشار دادن دکمه Power روی کیس کامپيوتر در هنگام اجرای سیستم‌عامل است.
 

Power off the machine‌:

به‌وسیله این گزینه، حالت معمول shutdown سیستم‌عامل شبیه‌سازی می‌شود و ماشین مجازی خاموش خواهد شد؛ و بعدها که ماشین مجازی را راه‌اندازی می‌کنید، ماشین مجازی از ابتدا boot می‌شود.

 


Snapshots‌ in VirtualBox

3- Snapshots‌ در VirtualBox

یکی از بهترین امکاناتی که VirtualBox برای کاربران فراهم می‌کند، بخش Snapshot آن است. به‌وسیله این قسمت، شما قادر خواهید بود، بخش خاصی از ماشین مجازی را برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنید. در هر زمان بعد از آن، می‌توانید به آن حالت برگردید. برای مثال، زمان نصب برنامه‌ای یا ویروسی شدن ماشین مجازی، می‌توانید به Snapshotای که قبلا درست کرده‌اید، بازگردید.
برای ایجاد یک Snapshot دو حالت پیش رو دارید.
اولین راه زمانی است که ماشین مجازی در حالت ذخیره شده (Saved) یا خاموش شده (Powered off) قرار دارد. در پنجره اصلی برنامه VirtualBox روی تب Snapshots که با آیکون دوربین عکاسی در سمت راست و بالای پنجره قرار دارد کلیک کرده و سپس از پنل باز شده روی دکمه Take a snapshot کلیک کنید؛ این دکمه نیز با همان آیکون دوربین عکاسی مشخص شده است. حالت دومی که وجود دارد این است که ماشین مجازی شما در حال اجرا است. در این وضعيت از منوی باز شونده Machine در پنجره ماشین مجازی، باید گزینه Take Snapshot را کلیک کنید. بعد از این پنجره‌ای بازخواهد شد و از شما نامی را برای این Snapshot می‌پرسد. Snapshot جدید شما در فهرستی به‌نام Current state‌ واقع در سربرگ Snapshots ظاهر می‌شود.
شما برای بازگشت به آخرین Snapshot که ساخته‌اید، کافی است در Current state راست‌کلیک کرده و گزینه Restore Snapshot را انتخاب کنید؛ سپس ماشین مجازی شما به آن Snapshot بازمی‌گردد. همچنین اگر می‌خواهید چند Snapshot اخیر را با هم ترکیب و به یکی تبدیل کنید، کافی است روی Snapshot مورد نظر کلیک‌راست كرده و گزینه Discard Snapshot را انتخاب کنید.
به این نکته باید توجه داشت که وقتی به یک Snapshot بازمی‌گردید، اطلاعات هارد مجازی مرتبط به آن ماشین مجازی شامل تمامي تغییرات، حذفیات و... در فایل‌های هارد مجازی دوباره بازمی‌گردد. درواقع مانند یک ماشین زمان به عقب باز خواهيد گشت و گویی هیچ‌یک از اتفاق‌های بعد از آن رخ نداده است، اما اگر شما می‌خواهید که این‌طور نشود باید هارد مجازی را از نوع Write – through به‌عنوان هارد مجازی دوم برای ماشین مجازی استفاده کنید. اطلاعات این نوع هارد مجازی در Snapshot ثبت نمی‌شود.

 

دیدگاه ها (2)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.