آموزش برنامه نویسی جاوا - مقدمه

+1
+35
1393/11/04 0 287 م.مطلبی

تاريخچه  جاوا

جاوا در سال 1991 در لابراتور شرکت سان پایه ریزی و پس از 18 ماه اولین نسخه آن ایجاد شد این زبان در ابتدا Oak و به معنای بلوط نامیده می شد . در فاصله زمانی بین پاییز 1991 تا بهار 1996 این زبان از نسخه اولیه تغییر نام داد و بصورت عمومی ارائه شد.

هدف اولیه از ایجاد جاوا یک زبان مستقل از پلتفرم بود و که توانای ایجاد نرم افزار هایی برای استفاده در وسایل مختلف الکترونیکی مانند مایکرویو ها و کنترل کننده های بی سیم را داشته باشد. باید اشاره داشت که این وسایل از پردازنده های متفاوتی به عنوان کنترلر استفاده می کنند.

مشکل عمد این بود که زبانهایی مانند C++ , C برای ایجاد برنامه هایی در یک وسیله مشخص ایجاد شده اند می توان برنامه های C++  را بر روی هر نوع CPU کامپایل کرد ولی این کار مستلزم طراحی یک کامپایلر C++ برای آن CPU  است و ایجاد کامپایلر نیز عملی هزینه بر و زمان بر می باشد.

بنابراین یک راه حل ساده تر و کم هزینه تر مورد نیاز بود . برای رفع این مشکل طراحان کار بر  روی یک زبان قابل حمل و مستقل از پلتفرم را شروع کردند که توانایی ایجاد کدی را داشته باشد که روی هر نوع از CPU و در محیط های کاری مختلف قابل اجرا باشد نتیجه کار این تیم طراحی نهایتا به ایجاد زبان java انجامید.

پس می توان گفت هدف اولیه این زبان حل مشکل اتصال وسایل مختلف خانگی به یکدیگر بود اما این هدف ناموفق ماند . به این دلیل که هیچ کارخانه سازنده وسایل خانگی مایل به استفاده از این طرح نبود. سپس این زبان دوباره و با این هدف طراحی شد که بر روی تلویزیون های کابلی کار کند . این هدف نیز به علت عدم احساس نیاز کارخانه های سازنده به شکست انجامید.

دوران موفقیت های جاوا را می توان از سال 1994 و با فراگیر شدن اینترنت عنوان کرد. هنگامی که سان متوجه شد جاوا یک زبان ایده آل برای اینترنت و وب است. به این دلیل که جاوا توانایی ایجاد برنامه هایی را داشت که بر روی هر سیستمی و با هر سیستم عاملی قابلیت اجرا داشتند و در وب نیز کاربران مختلف با سیستم عامل های مختلف حضور دارند.

در واقع این نکته برای تیم طراحی جاوا آشکار شد که مشکلی که این تیم در ایجاد یک کد در کنترلر های وسایل مختلف با آن روبرو است همان مشکلی است که در ایجاد کد برای اینترنت نیز وجود دارد و از همین راه حل می توان آن را نیز مرطفع کرد . این پس طراحان جاوا توجه خود را به برنامه نویسی وب معطوف کردند.

جاوا بیشتر خصوصیات خود را از C++,C گرفته است ، طراحان این زبان می دانستند که استفاده از شکل دستوری C ,خاصیت شی گرایی C++  باعث توجه برنامه نویسان پیشرفته و با تجربه C++ ,C می شود . علاوه بر این تشابه ظاهری جاوا بعضی از خواص این دو زبان را که باعث قدرتمندی شدن آن دو شده نیز استفاده کرده است.

 applet ها و برنامه های کاربردی

برنامه های ایجاد شده با جاوا بر دو نوع هستند که عبارتند از Applet ها و برنامه های کاربری . برنامه های کاربردی برنامه هایی هستند که بر روی یک کامپیوتر و تحت نظر سیستم عامل آن اجرا می شوند. برنامه های کاربردی ایجاد شده توسط جاوا مانند برنامه های ایجاد شده توسط سایر زبان ها مانند C و C++ هستند.

تفاوت عمده جاوا با دیگر زبان ها در ایجاد Appletها است . Applet برنامه ای است که برای ارسال از طریق اینترنت و اجرا بر روی مرورگر وب میزبان ایجاد می شود. یک Applet مانند سایر فایل ها در اینترنت دانلود شده و اجرا می شود. ولی تفاوت Applet با این فایل ها را می توان اینگونه بر شمرد که Applet یک برنامه هوشمند است و نه فقط یک عکس یا تصویر ساده.

دسته بندی برنامه نویسی جاوا :


SE یا Standard Edition مفاهیم پایه ای جاوا و کتابخانه های زیر بنایی و اصلی. و برنامه های کوچک دسکتاپی.

ME یا Micro Edition برنامه نویسی برای منابع سخت افزاری(CPU, MEMORY) محدود. مثل موبایل و لوازم خانگی.

EE یا Enterprised Edition برای برنامه های enterprise و بزگ که معمولا بر روی شبکه های بزرگ مخصوصا اینترنت نصب و اجرا می شوند.

 

برای جلوگیری از طولانی شدن مطالب تئوری توصیه می کنیم در صورتی که مایل هستید با ویژگی های جاوا به صورت کامل آشنا شوید از مطالب و مقاله های  موجود در اینترنت استفاده کنید . در این مجموعه آموزشی ما می خواهیم جاوا را در حد قابل قبولی به شما دوستان آموزش دهیم . برای یادگیری هر چه بهتر شما دوستان توصیه می کنیم تمامی تمرین های عملی انجام شده را خودتان یکبار انجام دهید.

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.