آشنایی با مونوپاد Monopod

+1
+47
1394/05/17 0 453 ش.روستایی

Monopod از دو واژه  Mono به معنی « خود  یا تک » و Pod به معنی « دسته یا میله » برگرفته شده است. مونوپاد Monopod نام یک وسیله ساده است که به وسیله آن می توانید عکس های سلفی Selfie بگیرید. عکس سلفی به همان عکس هایی گفته میشه که عکاس خودش از خودش میگیرد. 

اندازه مونوپاد معمولا حدود 110 سانتی متره . بعضی از مونوپادها بزرگ تر هستند. مونوپاد از چند قسمت تشکیل شده است.

 

دسته یا pod

همان میله ای که کاربر با دستش نگه میدارد.  جنس این میله از آلومینوم می باشد به علت سبک تر بودن. دسته مونوپاد همانند لنسر ماهی گیری جمع میشود . اندازه مونوپاد از 20 سانتی متر تا 110 سانتی متر ( یا ممکنه حتی بیشتر ) قابل تنظیم می باشد .

 

گیره نگه دارنده گوشی

در قسمت بالای مونوپاد یک گیره مخصوص وجود دارد که گوشی را نگه میدارد. این گیره روی دسته یا pod پیچ میشود. البته بعد از اینکه پیچ شد باز هم می توانید این گیره را بچرخانید تا راحت تر زاویه عکس راتنظیم کنید .

 

 دکمه شاتر  Shutter

همه مونوپاد ها  دارای یک دکمه هستند که وقتی آن دکمه را فشار میدهید، دوربین گوشی  شروع به عکس گرفتن میکند . در بعضی از مدل ها این دکمه روی دسته مونوپاد قرار دارد و بعضی مدل ها هم یک کنترلر بلوتوثی دارند .

 

 دکمه زوم

بعضی از مونوپاد ها 2 تا دکمه مخصوص زوم دارند. البته مونوپاد هایی که دکمه های زوم  دارند معمولا بالای 80 تومن دارند.

 

انواع مونوپاد

مونوپاد ها انواع زیادی دارند اما  به هر حال همه آنها برای گرفتن عکس های سلفی ساخته شده اند. فرق مونوپاد ها بیشتر در جنس بدنه، نوع  گیره و دکمه شاتر می باشد. مونوپاد به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود .

 

مونوپاد معمولی با شاتر دستی ( شاتر روی دسته )

در بعضی از مدل ها ( که به مراتب ارزان تر هستند) دکمه شاتر روی دسته قرار گرفته است. در قسمت بالا ( نزدیک گیره نگه دارنده گوشی ) یک سیم وجود دارد که باید به گوشی وصل شود. اگرچه این مدل ارزان تر است اما یکی از معایب آن این است که موقع فشار دادن دکمه شاتر ممکن است دست تان بلرزد و عکس تان خراب شود .

 

مونوپاد حرفه ای با شاتر بلوتوثی ( ریموت کنترل )

مونوپاد بلوتوثی نسبت به مونوپاد های معمولی کمی گران تر است ( حداقل 40 تومان ). در مدل بلوتوثی یک کنترلر بلوتوثی هم همراه مونپاد هست این کنترلر را باید با استفاده از بلوتوث با گوشی خود جفت کنید ( pair کنید ) تا بتوانید از آن استفاده کنید .  روی این کنترلر بلوتوثی دو یا چند دکمه وجود دارد . یک دکمه برای عکاسی با اندروید و یک دکمه هم برای عکاسی با آیفون. بعضی از کنترلر ها دکمه زوم هم دارند. البته به نظر من دکمه زوم خیلی ضروری نیست و متاسفانه ممکن است با همه گوشی ها درست کار نکند. استفاده از یک کنترل ریموت برای عکاسی سلفی خیلی مناسبه چون یک نفر میتواند دسته مونوپاد را بگیرد و یدیگری دکمه شاتر را فشار دهد.

 

معایب مونوپاد

به طور کلی عیب خاصی ندارند  تنها عیبی که ممکن است  بعضی از کاربران با آن مواجه شوند این است که شاید شاتر بلوتوثی با بعضی از گوشی ها کار نکند یا اینکه یکم تاخیر زمانی داشته باشد. البته این مورد خیلی به ندرت پیش میاید. بعضی از مونوپاد ها ممکن است با آیفون کار نکنند  برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتراست حتما موقع خرید مونوپاد گوشی خود را همراه داشته باشید .


قیمت مونوپاد

عواملی که روی قیمت مونوپاد تاثیر میگذارند : جنس بدنه، روکش دسته، نوع گیره، شاتر بلوتوثی و دکمه های زوم . قیمت مونوپاد در جاهای مختلف متفاوت است و چون قیمت مشخصی ندارد  هر کس هر چقدر که دوس دارد میفروشد حدودا قیمت ها بدین شرح می باشند:

 مونوپاد با شاتر معمولی ( روی دسته ) : از 18 تومان تا 30 تومان
 مونوپاد با شاتر بلوتوثی : از 35 تومان تا 60 تومان 
 مونوپاد بلوتوثی با قابلیت زوم : از 80 تومان به بالا

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه ها

Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.